PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର : ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲାଞ୍ଚୁଆ କୃଷି ଅଧିକାରୀ, ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ସାର ଡିଲରଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଥର ହେବନି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପରେଡ, ଭାଗ ନେବେନି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବତୀ, ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ୍ ବିଚ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୁଜୁମରା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ଫୁଟିଗଲା ବାଣ
  • ||
  • ବିହାରରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଏନ୍‌ଡିଏ ମେଣ୍ଟ: ଅଲଗା ହେଲା ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁର ରାସ୍ତା, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ନୀତୀଶ
  • ||

ପୁରୀ-ଏଲ୍‌ଟିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଲାଗିବ ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁରୀ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ୍‌ (ଏଲ୍‌ଟିଟି) ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଲାଗିବ ଲିଙ୍କେ ହଫମେନ୍‌ ବୁସ୍‌(ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି)କୋଚ୍‌ । ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଆରାମଦାୟକ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀର ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବୈଶିଷ୍ଟତା ରହିଛି । ଏହା ଆଣ୍ଟି ଟେଲିସ୍କୋପିକ୍‌ । ଦ୍ୱୈତ ବଫର୍‌ ପ୍ରଣାଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଫର୍‌ କପଲିଙ୍ଗ୍‌ ପ୍ରଣାଳୀଯୁକ୍ତ ଏହି ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀର ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ କୋଚ୍‌ ଉପରେ କୋଚ୍‌ ଚଢି ନଯାଇ ପାଖାପାଖି ହୋଇ ରହିଯାଏ । ଏପରିକି କୋଚ୍‌ଗୁଡିକ ପୂର୍ବ ଭଳି ଓଲଟି ଯାଇନଥାଏ ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ଲମ୍ବା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଥ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଣାଳୀର କୋଚ୍‌ଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ତୁଳନାରେ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରୁଥିବା ରେଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ପୁରୀ ଏଲ୍‌ଟିଟି ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଏହି ସୁବିଧା ମେ ୧୨ରୁ ଏଲ୍‌ଟିଟିରୁ ଏବଂ ପୁରୀରୁ ୧୪ ତାରିଖରୁ ମିଳିପାରିବ ।