ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକ । ପୂର୍ବତନ ବରୀ-ଡେରାବିସ୍ ବିଧାୟକ
  • ||
  • ୩୪ ନୂଆ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣାରେ ଲୋଇସିଂହା ବାଦ୍, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିିରି: ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା ଥାନା ଭିତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ ସହ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ ଫସିଲେ
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି: ୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୭ ମାର୍କର ସିଲାବସ୍‌ ବାହାର ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଏଲ୍‌- ୨୦୨୪: ରୋମାଞ୍ଚକ ମୁକାବିଲା, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସଠୁ ୨ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ
  • ||
  • ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ’ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ପରେ ଖୋଲିଲା ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଆଣା ସୀମା, ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ବାଙ୍ଖିଡି ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ବର୍ଷିଲା ପରେ ଖସିଲା ତାତି: ୨୭ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ କୋହଲା
  • ||
  • ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଆଜି ‘ସୁଦର୍ଶନ ସେତୁ’ ଲୋକାର୍ପଣ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଦେବେ ୫୨,୨୫୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||

ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଚାଲିଛି ଚାରି ନାହାକା ଓ ପାଞ୍ଚ ଦଣ୍ଡା କାମ, ଆଜିଠୁ ଗରଗରାରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ

ପୁରୀ,୨୩/୦୫: ରଥଖଳାରେ ଏବେ ତିନି ରଥର ଚାରି ନାହାକା, ପାଞ୍ଚ ଦଣ୍ଡା, ଗୟଳ କାମ ଚାଲିଛି । ରଥର ମୁହାଁଟ ତିଆରି ପାଇଁ କାଠ ଆସିଛି । ଦୋଳବେଦିରେ ରଥର ଗୟଳ ଚିରଟ ଚାଲିଛି । ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ରଥର ପାଞ୍ଚ ଦଣ୍ଡା ନିର୍ମାଣ ସାରୁଛନ୍ତି । ରଥ ଚାଳିରେ ଚାରି ନାହାକା ହଣା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତିନି ରଥର ଗରଗରା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଛି । ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥ ଗରଗରାରେ ବିନ୍ଧ ପାଇଁ ଚିହ୍ନ ଦିଆଯାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଗରଗରାରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ ହେବ ।

{"id":577038,"width":1108,"height":458,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ମୁଖ୍ୟ କରତି ସେବକ ରଣଜିତ ମହାରଣାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କରତି ସେବକମାନେ ଗୟଳ ଚିରଟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ୪୦ଫୁଟିଆ ଧଉରା କାଠ କଟା ଯାଉଛି । ତାଳଧ୍ୱଜ ଓ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥର ପୋଲ ଗୟଳ ଚିରଟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ଦେବଦଳନ ରଥ ପାଇଁ ସୋମବାର ଗୟଳ କାଠ ରଖିଛନ୍ତି ଭୋଇ ସେବକ । ପୋଲ ଗୟଳ ଟାଣ ଦିଆଯାଇ ରଥରେ ସ୍ଥାପନ ହେଲେ ରଥ ଉପରକୁ ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବ । ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ସୁଦ୍ଧା ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବାର ବିଧି ରହିଛି । ଚକ-ଅଖ ଥାକ ହୋଇ ଦଣ୍ଡା ଉଠିଲେ ଗରଗରା ପଡ଼ିବ । ଗରଗରାରେ ବିନ୍ଧ ହୋଇ ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବ । ରୂପକାରମାନେ ଗୁଜରେ ସିଂହବିରାଳଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଖୋଦେଇ କରୁଛନ୍ତି ।

ରଥର ଚେଚିସ୍‌କୁ ବାନ୍ଧିରଖେ ମୁହାଁଟ । ରଥର ଆଗ, ପଛ ଓ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ମୁହାଁଟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଏ । ରଥକୁ ଏହା ବାନ୍ଧି ରଖେ । ଆଗ ଓ ପାଶ୍ୱର୍ ମୁହାଁଟ ଧଉରା କାଠରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥାଏ । ପଛ ମୁହାଁଟ ଅସନ କାଠରେ ତିଆରି କରାଯାଏ । ସାଲ ବିନ୍ଧ ହୋଇ ଅଖ ଉପରେ ରହିବ ମୁହାଁଟ । ଏହା ଦଣ୍ଡାକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରେ । ରଥ ନିର୍ମାଣରେ ଏହି ଅଂଶର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି ବଡ଼ବାଡ଼ର ବାଳକୃଷ୍ଣ ମହାରଣା । ଏପଟେ ଓଝା ସେବକମାନେ ଅଗ ପାତଳି ଚଉରସ କଣ୍ଟା ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣମୀକୁ ଚାହିଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗଉଥିବା ନିର୍ମାଣକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.