PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ପ୍ରଥମ ଭୂଇଁ କାମ ଆରମ୍ଭ, ଶାଳରେ ପଡ଼ିଲା ପନ୍ଦାରି ଚାବି

ପୁରୀ,୨୧/୦୫: ରଥଖଳାରେ ରଥକାମ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟ ସୁଦ୍ଧା ତିନି ରଥର ୪୨ ଚକ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ଟି ଚକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ରଥର ଉପରିଭାଗ ଭୂଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଭୂଇଁ ଛଅ କାଠ ପଡ଼ିଛି ରଥ ଖଳାରେ । ରଥ ଅମିନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଭୋଇ ସେବକମାନେ ଭୂଇଁ କାଠ ଯୋଗାଇଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ବାରିସି ଚଳାଇ ପ୍ରଥମ ଭୂଇଁ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଧଉରା ଓ ଅସନ କାଠରେ ତିଆରି ହେଉଛି ଭୂଇଁ । ରଥର ସମସ୍ତ ଯୋକା ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏଥିସହ ଶାଳରେ କମାର ସେବକମାନେ ପନ୍ଦାରି ଚାବି ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ରଥ ଖଳାରେ ଚକ ଫିଟିଂ ଜାରି ରହିଛି । ଚକ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ଅର କଣ୍ଟା, ପନ୍ଦାରି ଓ ବଳା । ଏସବୁକୁ ଦୋଳବେଦି ଶାଳରେ ତିଆର କମାର ସେବକମାନେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ଯନ୍ତା ଗାଡ଼ରେ ସିଙ୍ଗଡ଼ା ବାଡ଼ିଆ ପଦ୍ଧତିରେ ତୁମ୍ବ ସହ ଅର ଯୋଡ଼ି ରଥଖଳାକୁ ବୋହି ନେଉଛନ୍ତି ଭୋଇ ସେବକ । ରଥଖଳାରେ ବିଲେଇ ବାଡ଼ିଆ ପଦ୍ଧତିରେ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ତାଳଧ୍ୱଜର ୧୪ ଚକରୁ ୬ଟି, ଦେବୀ ରଥର ୧୨ ଚକରୁ ୫ଟି ଓ ନନ୍ଦିଘୋଷର ୧୬ ଚକରୁ ୭ଟି ଚକ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ସାଲଗୁଜ, ତୀଖଗୁଜ, ଜଳଯନ୍ତ୍ର ଚଉପଟ ଚାଲିଛି । ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ଧଉରା କାଠ ଚଉପଟ କରି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ରୂପକାର ସେଥିରେ ସିଂହବିରାଳ ଓ ଗଜବିରାଳ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରିରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ତାଳଧ୍ୱଜ ଓ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥର ୧୬ଟି ଲେଖାଏଁ ଯୋକା ଓ ଦେବୀ ରଥରେ ୧୨ଟି ଯୋକା ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଛି । ରଥ କୋଣରେ ଏସବୁ ସ୍ଥାପନ ହେଲେ ଚାରିପଟେ ଠେକରା ବାଡ଼ ବୁଲିବ ।

ଚକକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ ‘ପନ୍ଦାରି ଚାବି’

ଚକକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ ‘ପନ୍ଦାରି ଚାବି’ । ପୁରା ରଥର ଓଜନ ସମ୍ଭାଳେ ଚକର ତୁମ୍ବ । ତୁମ୍ବ ମଜଭୁତି ପାଇଁ ଭିତର ବିନ୍ଧରେ ଲାଗେ ପନ୍ଦାରି । ସେଥିରେ ଅଖ ଭୁଞ୍ଜାଯାଏ । ରଥ ଚାଳନାବେଳେ ତୁମ୍ବରୁ ପନ୍ଦାରି ନବାହାରିବା ପାଇଁ ଲାଗିବ ପନ୍ଦାରି ଚାବି । ଗୋଟିଏ ପନ୍ଦାରିରେ ଦୁଇଟି ଚାବି ଲାଗେ । ମୋଟ ୪୨ ଚକର ତୁମ୍ବରେ ଲାଗିଥାଏ ୮୪ ପନ୍ଦାରି । ପ୍ରତି ପନ୍ଦାରିରେ ୨ଟି କରି ଲାଗିଥାଏ ୧୬୮ ଗୋଟି ପନ୍ଦାରି ଚାବି । ତୁମ୍ବର ମାପ ବିଶ୍ୱର୍କମା ଦେବା ପରେ ଓଝା ତଥା କମାର ସେବକମାନେ ଦୋଳବେଦି ସ୍ଥିତ ତିନୋଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶାଳରେ ପନ୍ଦାରି, ବଳା ଓ ପନ୍ଦାରି ଚାବି ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ।