PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଲଗାତାର ୩ୟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଲେ କୁସ୍ତି ଯୋଦ୍ଧା ରବି ଦାହିଆ: ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଲେ ନବୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/ ୦୪ : ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ସିଲଭର୍‌ ମେଡାଲ ଜିତିଥିବା ରବି ଦାହିଆ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଚାଲିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗୋଲିୟାର ଉଲାନବଟାରରେ ଆୟୋଜିତ ଏସୀୟ କୁସ୍ତି ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌ରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ରବି ଦାହିଆ । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟତମ କୁସ୍ତି ଯୋଦ୍ଧା ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ନବୀନ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।


୫୭ କେଜି ବର୍ଗରେ କାଜାକିସ୍ତାନର କଲଜାନ ରାଖତଙ୍କୁ ହରାଇ ପୁରୁଷ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ବର୍ଗରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ରବି ଦାହିଆ । କଣ୍ଟେନଣ୍ଟେବଲ ଇଭେଣ୍ଟରେ ରବି ଦାହିଆଙ୍କ ଏହା ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜୟ । ସେହିଭଳି ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ ଜିତିଥିବା ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ୬୫ କେଜି ବର୍ଗ ଫାଇନାଲରେ ଇରାନର ରେହମାନ ମୋସାଙ୍କ ଠାରୁ ୧-୩ରେ ହାରି ରୌପ୍ୟ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୭୦ କେଜି ବର୍ଗର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ରେସରେ ଭାରତୀୟ କୁସ୍ତି ଯୋଦ୍ଧା ନବୀନ ତେମୁଉଲିନ୍‌ ଏନଖତୁୟାଙ୍କୁ ୪-୦ରେ ହରାଇଥିଲେ ।


ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ଦବଦବା ଦେଖାଇଥିଲେ ରବି ଦାହିଆ । ଭାରତୀୟ ସମକକ୍ଷଙ୍କୁ ପଏଣ୍ଟ ନେବାକୁ ଆଦୌ ସୁଯୋଗ ନଦେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିଥିଲା ରବି । ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ଟୁ-ପଏଣ୍ଟର ହାସଲ କରିବା ସହିତ ନିଜକୁ ଲେଫ୍ଟ ଲେଗ୍‌ ଆଟାକ୍‌ରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ରଖିଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ସେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ କୁସ୍ତୀ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଭାରତକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ମିଳିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୦୨୦ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅଲମାଟୀରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ରବି ଦାହିଆ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର