PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ବିଦେଶ ମାଟିରେ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ରଚିଲେ ଋଷଭ ପନ୍ତ, ଏକାକୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ୪ ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିକେଟ କିପରଙ୍କ ମିଳିତ ରେକର୍ଡ

ଏଜବେଷ୍ଟନ୍‌ ୦୨/ ୦୭: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ୍ବେକଟ୍‌ କିପର ବ୍ୟାଟର୍‌ ଋଷଭ ପନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଦର୍ଶନୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଟ୍ବେଣ୍ଟି ଟ୍ବେଣ୍ଟି ସିରିଜରେ ଶୋଚନୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳି ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପନ୍ତ କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ କମାଲ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଇନିଂସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସେ ଏକାକୀ ଭାରତର ସ୍କୋରକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲେ । ଆରମ୍ଭରୁ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଜାଡେଜା ଏବଂ ପନ୍ତଙ୍କ ପାର୍ଟନରସିପ୍‌ ଦଳକୁ ମଜବୁତ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା । ୧୧୧ ବଲରୁ ୧୪୬ରନର ଇନିଂସ ଖେଳି ଅନେକ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ପନ୍ତ ।

ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ମିଶି ଯାହା କରିପାରିନଥିଲେ ତାହା ଏକାକୀ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଋଷଭ ପନ୍ତ । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ମାନେ ଯେତିକି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସେହି ଅନୁପାତରେ ପନ୍ତ ଖୁବ କମ୍‌ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ତାହା ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ୪ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ୨୬୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଯେତିକିଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ପନ୍ତ ମାତ୍ର ୨୩ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ତାହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବିଦେଶ ମାଟିରେ ପନ୍ତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୪ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିସାରିଲେଣି । ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ଭାବେ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଚାରିଟି ଶତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଋଷଭ ପନ୍ତ ମାତ୍ର ୨୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ମାନେ ୨୬୦ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ପନ୍ତଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିଜୟ ମଞ୍ଜରେକର ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ୧୯୫୩ ମସିହାରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ସେହି ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଅଜୟ ରାତ୍ରା ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ମାରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ୪ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ଓ୍ବିକେଟ କିପର ମୋଟ ୪ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ପନ୍ତ ଏକାକୀ ମାତ୍ର ୨୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ତାହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟତିତ ଏହି ୪ ଜଣ ଓ୍ବିକେଟ କିପର୍‌ ବ୍ୟାଟର ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ବଡ କଥା ହେଉଛି ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ କେହି ଜଣେ ବି ଶତକ ମାରିପାରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପନ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଶତକ ହାସଲ କରିସାରିଲେଣି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର