ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସିଲ୍‌ ହେଲା ୭ ବାର, ପୈଠ କରି ନଥିଲେ ଭଡ଼ା ଚୁକ୍ତିନାମା
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଇଗ୍ନୋ ନାମଲେଖା ଅବଧି, ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ
  • ||
  • ଶନିବାର ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ବିହାର ଫୁଟ୍‌ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍‌ ଲୋକାର୍ପଣ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କରିବେ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ
  • ||
  • ୧୦୦ ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୂଡାନ୍ତ ! କଟିପାରେ ୭୦ ସାଂସଦଙ୍କ ଟିକେଟ, ନୂଆ ମୁହଁ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର ଏଟିଏମ୍‌ ଛକରେ ବୋମାମାଡ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତି କାର୍‌କୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଏ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀ ଲମ୍ବିବ: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ କଲବଲ କରିବ ଖରା, ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଋଷି କୁମାର ଶୁକ୍ଳା ନୂଆ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ଋଷି କୁମାର ଶୁକ୍ଳା ସିବିଆଇର ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । । ତାଙ୍କୁ ଦୁଇବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି । ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପରଠାରୁ ଦୁଇବର୍ଷ ପାଇଁ ସେ ଏହି ପଦବୀରେ ରହିବେ । ଶୁକ୍ଳା ୧୯୮୩ ବ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାଡର ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ।
ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚୟନ କମିଟି ବୈଠକ ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ବୈଠକରେ କମିଟିର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଯଥା ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଓ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଲିକାର୍ଜୁନ ଖର୍‌କେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଦୁଇଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ବୈଠକରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ଟି ନାମ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଶୁକ୍ଳାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ନାମ ତାଲିକାର ଆଗରେ ଥିଲେ ୧୯୮୪ ବ୍ୟାଚ୍‌ ଅଫିସର ଜାଭେଦ ଅହମ୍ମଦ, ରଜନୀକାନ୍ତ ମିଶ୍ର, ଏସ୍‌.ଏସ୍‌. ଦେଶୱାଲ, ଶିବାନନ୍ଦ ଝା । ମାତ୍ର ଏହି ନାମ ଉପରେ ଖର୍‌ଗେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇବା ସହ ଆଉ କିଛି ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ବୈଠକ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଦୁଇଥର ବୈଠକ ବସି କୌଣସି ସହମତି ନ ମିଳିବା ଫଳରେ ସରକାର ଆଜି ଚୟନ କମିଟିର ୨-୧ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭିତ୍ତିରେ ଶୁକ୍ଳାଙ୍କ ନାମ ଚୂଡାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୪ରେ ଚୟନ କମିଟିର ବୈଠକ ବସି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରି ନଥିଲା ।
ଚୟନ କମିଟିର ସୁପାରିସ ଆଧାରରେ ଶୁକ୍ଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କାର୍ମିକ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଶୁକ୍ଳାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଖରଗେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ତଦନ୍ତ ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ଳାଙ୍କ ଅନୁଭବ କମ୍‌ ରହିଛି । ବରଂ ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଜାଭେଦ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।
ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ତାରିଖରେ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କୁ ହଟାଯିବା ପରେ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଥିଲା । ବର୍ମା ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନା ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ ସରକାର ଉଭୟଙ୍କୁ ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଛୁଟିରେ ପଠାଇବା ସହ ଏମ୍‌. ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓଙ୍କୁ ଅନ୍ତରୀଣ ମୁଖ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବର୍ମାଙ୍କୁ ପୁନଃ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚୟନ କମିଟି ଏହା ଉପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଚୟନ କମିଟି ୨-୧ ରାୟରେ ବର୍ମାଙ୍କୁ ହଟାଇ ଗୃହରକ୍ଷୀ, ଅଗ୍ନିଶମ ଓ ସିଭିଲ ଡିଫେନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ବର୍ମା ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଯୋଗ ନ ଦେଇ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ଅପରପକ୍ଷରେ ରାଓଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଗତକାଲି କୋର୍ଟ ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଯୁକ୍ତ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ।
ଶୁକ୍ଳା ମୂଳତଃ ଗ୍ୱାଲିୟର ବାସିନ୍ଦା । ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ ସିଏସ୍‌ଇ ରାୟପୁରରେ ହୋଇଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଦାମୋହ, ଶିବପୁରୀ ଓ ମନ୍ଦସୌର ଏସ୍‌ପି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଏଡିଜି ପଦରେ ରହିଥିଲେ । ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଲିସ ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.