PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୀଳଗିରି ସହରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି କୁଳଡିହା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ଜର୍ମାନୀ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୪-୩ ଗୋଲରେ ହରାଇଲା ଜର୍ମାନୀ
  • ||
  • ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲା ଚୋର : ଲୁଟି ନେଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୧ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଦୋହଲି ଗଲା ଆଦାନୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ , କୋଟିପତିଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ଖସି ରହିଲେ ୭ମ ନମ୍ୱରରେ
  • ||

ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ରୁମ୍‌ ହିଟର୍‌ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ କ୍ଷତିକାରକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨: ଶୀତଦିନ ମନକୁ ପ୍ରଫୁଲିତ କରିଥାଏ । ତଥାପି କିଛି  ଲୋକ ଶୀତରେ ଥଣ୍ଡାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ସହ ନିଜକୁ  ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଆପଣାଇଥାନ୍ତି ।  ଶୀତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ କିଛି ଲୋକ  ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ସହ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟରେ  ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥାନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି  ଲୋକ ଘରକୁ ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ ରୁମ୍‌ ହିଟର୍‌  ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଏହାର ବ୍ୟବହାର  ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବଢିଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତି କି ଥଣ୍ଡାରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେତେ କ୍ଷତିକାରକ?

ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର କାରଣ :

ଥଣ୍ଡାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରେ ବ୍ୟବହାର  କରାଯାଉଥିବା ହିଟର୍‌ ଆମ ଆଖପାଖ ବାତାବରଣରକୁ  ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ହିଟର୍‌ କେବଳ  ଘର ଭିତରେ ଥିବା ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ କମ୍‌  କରି ନଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ ଏଥିରୁ  କେତେକ କ୍ଷତିକାରକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ,  ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ । ସେହିପରି ହିଟର୍‌  କେତେକ ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ  ସାଜିଥାଏ । ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ହାନିକାରକ ।

ଆଖି ପାଇଁ :

ଆମ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଙ୍ଗ  ରହିଛି । ଆଖି ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଶୀତଦିନେ  ଲଗାତାର ହିଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି  ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।  ଆଖି ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏହାର ଭିତର ଆର୍ଦ୍ର ରହିବା  ଜରୁରି । କିନ୍ତୁ ହିଟର ଯୋଗୁ ଘର ଭିତର ବାୟୁମଣ୍ଡଳର  ଆର୍ଦ୍ରତା କମିବା ସହ କ୍ରମଶଃ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଚାଲେ ।  ଶୁଷ୍କ ଆଖିରେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । 

ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହାନିକାରକ :

ରୁମ୍‌ ହିଟର ଯୋଗୁ ଘର ଭିତର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଶୁଷ୍କ  ହୋଇଯାଏ । ଫଳରେ ତ୍ୱଚାର ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟ କମିବା  ସହ ଶୁଷ୍କ ହୋଇପଡେ । ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଫାଟ ଆସିବା  ସହ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ ।

 ହୋଇପାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା :

ରୁମ୍‌ରେ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏ ହିଟର ଜଳିବା ଯୋଗୁ  ଏହାର ବାହାର ପଟ ଗରମ ହେବା ସହ ଦୁର୍ଘଟଣା  ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ । ସେହିପରି ନନ୍‌-ମେଟାଲିକ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । 

ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହିଟର୍‌ ଆଦୌ ନୁହେଁ :

ଯଦି ଆପଣ ଆସ୍ଥମା ବା ଶ୍ୱାସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ,  ତେବେ ବ୍ୟବହାର ଆଦୌ କରନ୍ତୁନାହିଁ । ସେହିପରି  ସାଇନସ୍‌ କିମ୍ବା ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍‌ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ହିଟରଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ପିଲା  ଓ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ । ହିଟର୍‌ କିଣିବା ସମୟରେ ଙ୍କ ଅଏଲ୍‌ ହିଟର କିଣନ୍ତୁ । ଏହା ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ଶୁଷ୍କ  କରି ନଥାଏ ।  ଙ୍କ କେବେବି ହିଟର ଜଳାଇ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ଙ୍କ ହିଟର୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ତା’ ପାଖରେ ଏକ  ପାଣି ପାତ୍ର ନିଶ୍ଚୟ ରଖନ୍ତୁ ।