PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ମହାକାଶରେ ବିକିରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚିହ୍ନ ଦେଖି ଏଲିୟନଙ୍କ ସ୍ପେସଶିପକୁ ସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୯।୩: ଏଲିୟନଙ୍କୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ବହୁତ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଜାଣିବାର ଇଛା ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଯଦି ଏହି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ସଭ୍ୟତା ରହିଛି, ତେବେ ବ୍ଲାକହୋଲର ବିକିରଣ ଶକ୍ତି ନେଇ ନିଜର ଷ୍ଟାରସିପ୍ ଚଳାନ୍ତି, ତେବେ ଗାମା ଟେଲିସ୍କୋପରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ମିଳିପାରିବ। କନସାସ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗଣିତଜ୍ଞ ଲୁଇସ କ୍ରେନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ମହାକାଶ ଯାନ ବା ସ୍ପେସଶିପ୍ ଯେଉଁ ବାଟଦେଇ ଯିବ ଗାମା କିରଣର ଏକ ରାସ୍ତା ତିଆରି ହୋଇଯାଏ। ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ଗାମା ଟେଲିସ୍କୋପର ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି ରାସ୍ତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

source:https://proofofalien.com

 ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଆମର ସଭ୍ୟତା ଠାରୁ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ଏଲିୟନଙ୍କ ସଭ୍ୟତା ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମର ବହୁମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ଶକ୍ତିର ଅସୀମିତ ଭଣ୍ଡାର କୁହାଯାଉଥିବା ବ୍ଳାକହୋଲର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ  ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ।   ଏହି ସଭ୍ୟତା ଛୋଟ ବ୍ଲାକହୋଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣରୁ ଚାଲୁଥିବା ଷ୍ଟାରସିପର ନିର୍ମାଣ କରି ପାରିବେ। ଏଭଳି ଭାବରେ ଆମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ମହାକାଶରେ ଛାଡି ପାରନ୍ତି।  

source: https://www.dailystar.co.uk/

ଗଣିତଜ୍ଞ ଲୁଇସ କ୍ରେନଙ୍କ ଥିଓରି ଅନୁସାରେ ଯଦି କୌଣସି ମହାକାଶ ଯାନକୁ ବ୍ଲାକହୋଲ ବିକିରଣରୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ତେବେ ସେ ଯେଉଁ ରାସ୍ତାରେ  ଚାଲିବ ସେଠାରେ ଗାମା କିରଣର ଏକ ରାସ୍ତା ତିଆରି ହୋଇଯିବ। ଲୁଇସ ନିଜର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଥିଓରିକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଗାମା ରେ’  ଟେଲିସ୍କୋପ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହେବ। କ୍ରେନ୍ କହିଛନ୍ତି  ଯଦି କିଛି ଆଡଭାନ୍ସ ସିଭିଲାଇଜେସନ ପାଖରେ ଏଭଳି ଭାବରେ ମହାକାଶଯାନ ହେବ ଓ ଯଦି ଆମେ ଏହି ଟେଲିସ୍କୋପରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ବିମର ଦିଗରେ ୧୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ପ୍ରକାଶ ବର୍ଷ ଦୂରରେ   ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଗାମା ରେ’ ଟେଲିସ୍କୋପ ଏହି ବିମକୁ ଡିଟେକ୍ଟ କରିପାରିବ। କ୍ରେନ୍ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବରେ ଗାମା କିରଣର ବହୁ ସ୍ରୋତ ଖୋଜା ଯାଇ ସାରିଛି। ଯାହାର କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣ ବୁଝି ହୋଇନାହିଁ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପରେ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖି ଜାଣିହେବ ​‌ଯେ ଏହି ଗାମା କିରଣ କୌଣସି ଅପ୍ରାକୃତିକ ସ୍ରୋତରୁ ଆସୁନାହିଁ ତ?

source:https://picserio.com

ବ୍ଲାକ ହୋଲର ଶକ୍ତିରେ ଚାଲୁଥିବା ମହାକାଶଯାନର ଧାରଣା ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୦ରେ ସାଇନ୍ସ ଫିକ୍ସନ ରୂପରେ ସାମନାକୁ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କ୍ରେନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବ୍ଲାକହୋଲ ଶକ୍ତିର ଅସୀମିତ ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଏଲିୟନ ବ୍ଳାକହୋଲରୁ ଯେତେ ଇଛା ସେତେ ଶକ୍ତି ବାହାର କରିପାରନ୍ତି ଓ ଆଡଭାନ୍ସ ଏଲିୟନ ନିଜେ ବ୍ଲାକହୋଲ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ମଣିଷକୁ ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିବ। ତେବେ ଯଦି କୌଣସି ଏଲିୟନ ଏଭଳି ଷ୍ଟାରସିପରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥାଏ, ତେବେ ମଣିଷ ଠାରୁ ବହୁ ଆଗରେ ରହିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର