PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ସଟ୍ଟା ଖେଳ ସହିତ ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍ରି, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଓଡ଼ିଆ ପରିବାରକୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା, ସ୍ଵାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମେତ ଦୁଇ ଛୁଆ ମୃତ
  • ||
  • କଟକ : ବଢିବ ହାଇସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ଵର ପ୍ଲେଟ ଅବଧି, ମାସେ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧିକଲେ ସରକାର
  • ||

ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ‌ଛୋଟ ଦେଶ, ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ମୋଟ ୨୭

ଏହି ଦେଶକୁ ​ ଛୋଟ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଛୋଟ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ତାହାକୁ କୁହାଯାଏ ଯିଏ ଔପଚାରିକ ଭାବରେ ଏକ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନଥାଏ। ସେହି ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଏମିତି ଏକ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ୨୭ଜଣ। ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ବିଷୟରେ।

ଏହାର ନାଁ ହେଉଛି ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ। ଏହାକୁ ବ୍ରିଟେନ ତରଫରୁ ସେକେଣ୍ଡ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ଓ୍ବାର ଯୋଗୁଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୨ ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ୨୭ଜଣ। 

ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦେଶର ଜମି ବିଧ୍ବଂସ ଅବସ୍ତାରେ ଥିବା​‌ ଏକ ଦୁର୍ଗ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ସ୍ଥାନ ଇଂଲଣ୍ଡର ସୋଫୋକ୍ଲେସ୍ କଷ୍ଟଲାଇନ୍ରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି। ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ମାଇକ ନିସାନ ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଲୋକ କବ୍ଜା କରି ରହିଛନ୍ତି।

ଯେଉଁ ଟାଓ୍ବର ଉପରେ ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜମି ରହିଛି ତାହକୁ ରଫ୍ ଟାଓ୍ବର କୁହାଯାଉଛି। ୧୯୬୭ ମସିହା ଫେବ୍ରୁଆରି ଓ ଅଗ​‌ଷ୍ଟ ମାସରେ ରଫ୍ ଟାଓ୍ବର ଉପରେ ଜୈକ ମୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଜୈନ କବ୍ଜା କରିଥିଲେ। ୧୯୬୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ଦୁର୍ଗ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ମେଜର ପୈଡ୍ଡୀ ରାୟ ବ୍ରେଟସ କବ୍ଜା କରିଥିଲେ।  

ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଦେଶ ରୂପରେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆଁର ବାକି ଦେଶ ଭଳି ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନିଜର ଚଳନ୍ତି ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଡାକଷ୍ଟାମ୍ପ୍ ରହିଛି। ଜାଗା ହିସାବରେ ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବହୁତ ଛୋଟ। ଏମିତିକି ଏହି ଜମିରେ ରୋଜଗାର କରିବାର କୈାଣସି ପନ୍ଥା ଏଠାରେ ନାହିଁ।