PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର କରିଥାଏ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜା କରିବାର ମହତ୍ୱ

dailyhunt

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୧: ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି ଶୁଣାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଦୈନିକ ଦୁଇରୁ ଚାରିଥର ଶଙ୍ଖ ବାଜିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘର ପରିବେଶ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ଜରୁରୀ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶଙ୍ଖର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହାକୁ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆଣିଥାଏ ।

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ୧୪ ଟି ରତ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଶଙ୍ଖ ଗୋଟିଏ । ସେଥିପାଇଁ ଶଙ୍ଖକୁ ଅତି ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶଙ୍ଖକୁ ଘରେ ରଖିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିମ୍ବା ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଶଙ୍ଖ ବାଜିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି।

ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର କରିଥାଏ :

ଯେଉଁ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ଶଙ୍ଖ ବଜାଯାଏ, ସେହି ଘରକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନିରୁ ଓଁକାର ଶବ୍ଦ ଆସିଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବାତାବରଣ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ। ଏହାର ଶବ୍ଦ ଚାରିଆଡେ ବ୍ୟାପିଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ଶଙ୍ଖରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ରହୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଶେଷ ହୋଇଥାଏ। ଝଗଡା ହେଉଥିବା ଘରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତି ଆସିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ଘରୁ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ :

ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ଘରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ମଜବୁତ ହୁଏ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଶଙ୍ଖ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶଙ୍ଖ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଭାଇ-ଭଉଣୀ ସମ୍ପର୍କ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଶଙ୍ଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ, ଯାହା ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ହାତରେ ରହିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଯେଉଁ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ରଖାଯାଏ, ସେହି ଘରର ସଦସ୍ୟମାନେ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ।