PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ବିନା ଦୋକାନୀରେ ଚାଲୁଛି ଦୋକାନ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

source:unsplash.com

କନ୍ନୁର,୩ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆପଣମାନେ କେବେ ଏଭଳି ଏକ ଦୋକାନ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁଠାରେ ତା’ର ମାଲିକ କିମ୍ବା କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁନଥିବେ? ଅଥଚ ସେଇ ଦୋକାନ ନିୟମିତ ଭାବେ ଖୋଲା ହେଉଥିବ ଏବଂ ସେଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ବି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବ । ଏଭଳି ଦୋକାନ କଥା ଭାବିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନକୁ ପ୍ରଥମେ ଧାରଣା ଆସିବ କି ମାଲିକ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ନଥିବାରୁ ସେଇ ଦୋକାନରୁ ଯିଏ ଯାହା ଚାହିଁବ ନେଇଯିବ ଏବଂ ଟଙ୍କା ବି ପକାଇବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଭଳି ଦୋକାନ କେବେହେଲେ ଚାଲିପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କେରଳରେ ଏବେ ଏଭଳି ଗୋଟିଏ ଦୋକାନ ଖୁବ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲୁଛି । ରାଜ୍ୟର କନ୍ନୁର ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଝିକୋଡରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୧ରେ ଏହି ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଜନଶକ୍ତି ଚାରିଟେବଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ଏନଜିଓ ଏହି ଦୋକାନ ଖୋଲିଛି ।
ଏହି ଦୋକାନର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଯେ ଏଠାରେ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ରହିନଥାନି । ଏଠାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜେ ନିଜେ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ମୁତାବକ ଅର୍ଥ ସେଠାରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ବାକ୍ସରେ ପକାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜେ ନିଜେ ଏପରି କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଏହି ଦୋକାନକୁ ‘ସେଲ୍‌ଫ ସର୍ଭିସ ସପ’ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହା ହିଁ କେବଳ ଏହି ଦୋକାନର ଏକମାତ୍ର ବିଶେଷତ୍ୱ ନୁହେଁ । ଏହାର ଆଉ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି କି ଏଠାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୋକାନ ଖୋଲା ହେବା ପର ଠାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହା ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଦିନକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଭ ବି ହେଉଛି ।
ଦୋକାନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରୋକିବାକୁ ତା’ ଭିତରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି । ପାଖରେ ଥିବା ଜଣେ ପରିବା ଦୋକାନୀ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରେ ଏହାକୁ ଖୋଲିଥାନ୍ତି ଏବଂ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବି ଦୋକାନ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ଯୋଗୁ ଦୋକାନଟି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଲିଛି ।
ଏହାକୁ ଖୋଲିଥିବା ଏନଜିଓର କର୍ମକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି କି ସେମାନେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଯିଏକି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଗୁଡିକର ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ୍‌ କରିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବପର ନଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରିବାରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଏଭଳି ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ଚିନ୍ତାଧାରା ସେମାନଙ୍କ ମନକୁ ଆସିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଆଗୁଆ କିଣିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ତାହାର ପାରିଶ୍ରମିକ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଦୋକାନରେ କମ ବିକ୍ରି ଯୋଗୁ ସେମାନେ ଯେମିତି ପ୍ରଭାବିତ ନହେବେ, ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆଗୁଆ କିଣାଯାଇଥାଏ । ଏସବୁର ବିକ୍ରିରୁ ମିଳୁଥିବା ଲାଭାଂଶକୁ ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଦୋକାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଏବେ ଜିଲାର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଭାଗରେ ବି ଏଭଳି ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ସେଠାକାର ଲୋକେ ଉକ୍ତ ଏନଜିଓକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର