PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଭାରତ – ଆମେରିକା ମିଳିତ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେ ସୈନିକଙ୍କ ରକ୍‌ କନସର୍ଟ : ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ – ଆମେରିକାର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ପରେ ଯବାନଙ୍କ ଏକ ରକ୍‌ କନସର୍ଟର ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଆମେରିକୀୟ ସେନାର ୧୧ତମ ଏୟାରବର୍ନ ଡିଭିଜନ ଗୁରୁବାର ରକ୍‌-ଅନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ସୈନିକଙ୍କର ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ସେୟାର କରିଛି। ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସର ପର ମୁହୂର୍ତ୍ତର। ଦୁଇ ଦେଶର ଯବାନମାନେ ଏକ କଠିନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପରେ ଏହି ସଙ୍ଗୀତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ସେୟାର କରାଯାଇ ଥିବା ୨୦ ସେକେଣ୍ଡର ଭିଡ଼ିଓରେ ଦୁଇଟି ଟିମ୍‌ ଅଛନ୍ତି।  ସେମାନଙ୍କ ପାଖେ ରୋଲିଂ ଡ୍ରମ୍‌ ଓ ଗିଟାର ନଜର ଆସୁଛି। ଆମେରିକୀୟ ସେନାର ଅଧିକାରୀ, ଯବାନ ଗିଟାର ବଜାଉ ଥିବାର ନଜର ଆସୁଛି । ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନ ଡ୍ରମ୍ ବଜାଉଛନ୍ତି । ୨୦ ସେକେଣ୍ଡର ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଖୁବ୍‌ ମଜାଳିଆ  ଧରଣର। ଭିଡ଼ିଓରେ ଉଭୟ ଦେଶର ଆହୁରି ଅନେକ ଯବାନ ଓ ଅଧିକାରୀ ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ , ଭାରତ ଓ ଆମେରକା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମିଳିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷୀୟ ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇଥାଏ । ଉଭୟ ଦେଶ ପାଳି କରି ଉଭୟ ଉଭୟଙ୍କର ମାଟିରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥାନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ୧୯ ନଭେମ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଠି ଉଭୟ ଟିମ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ମକ୍‌ ହ୍ୟୁମାନିଟେରିୟନ ଡ୍ରିଲ୍‌ ଓ ଡିଜାଷ୍ଟର ରିଲିଫ୍‌ (ଏଚଏଡିଆର) ଆପ୍ସ ସହ ଯୁଦ୍ଧର ସ୍ଥିତିରେ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଓ ଉଦ୍ଧାର , ଲଢ଼େଇ କୌଶଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲେ।  

ଏହି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ଆମେରିକୀୟ ଦୂତାବାସ ଶନିବାର ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛି, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଓ ପରସ୍ପର ଭିତରେ କ୍ଷମତାରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ। ଆମେରିକୀୟ-ଭାରତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭାଗିଦାରୀ ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଯାଏ। ଏଥିରେ ୧୧ତମ ଏୟାରବର୍ନ ଡିଭିଜନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରିଗେଡ୍‌ର ଆମେରିକୀୟ ସେନାର ଯବାନ ଓ ଆସାମ ରେଜିମେଣ୍ଟର ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର