PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବଡ଼ଭାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଦେଇ ଆର୍ମିରେ କରିଥିଲେ ଚାକିରୀ, ଅବସର ପରେ ବନ୍ଧାହେଲେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ୨ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ପିହୁର ପତ୍ତା, ନ୍ୟାୟ ଆଶାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କଟକ : ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନରଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଟକ : ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଶାହ-ନବୀନ-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଵନକ୍ଷତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲେ ତିନି ନେତା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ନାହିଁ ଟିକା ଅଭାବ, ଗାଁ ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଉଛି ଗୁରୁତ୍ଵ : ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ପ୍ରବଳ ଝଡ; ଦୁଇ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଜାହାଜ, ୩ ଉଦ୍ଧାର, ୨୦ ନିଖୋଜ…  

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଏକ ଝଡ ଏକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ଏଥିରେ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ ଗଭୀର ଜଳରେ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତକାଲି (ଶନିବାର)  କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ତିନିଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଟାଇଫୁନ୍ ଚାବା ଦ୍ୱାରା ଘଟିଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ସହରର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ସମୁଦ୍ରରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଥିଲା ​​ବୋଲି ହଂକଂ ସରକାରୀ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସର୍ଭିସ କହିଛି । ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହଂକଂକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା ​ ।

ଏହା ପରେ ଚାବା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଚାଇନାର ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ଏନେଇ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସର୍ବିସ କହିଛି ଯେ ହଂକଂର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ୨୯୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହି ଜାହାଜଟି ବହୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଦୁଇ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୨୫ରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୩୦ ଜଣିଆ କର୍ମଚାରୀ ଜାହାଜରେ ଥିଲେ । ରାତି ୩ ଟା ସୁଦ୍ଧା ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଜାହାଜର ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୪୪ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ୧୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଜୁଆର ଆସିଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ତିନିଜଣ ବଞ୍ଚିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ହେଲିକପ୍ଟର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟମାନେ ଜୁଆର ଦ୍ୱାରା ନିଖୋଜଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ।