PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ ୭୬ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ , ରାତି ହୁଏ ନାହିଁ

www.aajtak.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ବିଶ୍ୱର ଉପରେ ଭାଗ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆର୍କଟିକ୍‌ ସର୍କଲରେ ଏକ ଏମିତି ଦେଶ ଅଛି ,ଯେଉଁଠି  ଦୁଇ ମାସ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ରାଶି ( Horizon) ରେ ଯାଇ ରହି ଯାଆନ୍ତି । ରାତି ୧୨ଟାରେ ବି ସେମିତି ସ୍ଥିତି ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଦେଶକୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍‌ ମିଡନାଇଟ୍‌ ସନ୍‌ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଏହାକୁ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ । ତାହେଲେ ଏହି ଦେଶର ଲୋକେ କଣ ୨ ମାସ ଧରି ଶୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ?  ଦିନ ଓ ରାତି ବିଷୟରେ କେମିତି ଜାଣିହୁଏ ?

इस वीडियोग्रैब में आप देख सकते हैं कि लाल घेरे में मौजूद नॉर्वे के पास से अंधेरा निकल जाता है.

ଏହି ଦେଶର ନାଁ ନରୱେ । ମଇ ମାସରୁ ନେଇ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୭୬ ଦିନ ଯାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ଅସ୍ତ ହୁ୍ଅନ୍ତି ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଲା ନରୱେ ପୃଥିବୀର ଏମିତି ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଯାହା ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତରୀ ଧ୍ରୁବ ପାଖରେ ଅଛି । ପୃଥିବୀରେ ନିଜର ଅକ୍ଷ ଚାରିପାଖେ ଘୂରିଥାଏ , ସେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ଧକାର ହୋଇଥାଏ ।

नॉर्वे के अलावा कुछ देश और भी हैं, जहां पर सूरज नहीं ढलता लेकिन कम दिनो के लिए. (फोटोः गेटी)

ନରୱେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ନୁହେଁ , ଯେଉଁଠି ଏମିତି ହୋଇଥାଏ । ଆର୍କଟିକ୍‌ ସର୍କଲର ନରୱେ , ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ,ସ୍ୱିଡେନ , କାନାଡାର ନୁନାବୃତ, ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ଅଲସ୍କାର ବରୋରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ସମୁଦ୍ର କିନାରେ ଆପଣ ଠିଆ ହୋଇ ଦେଖିବେ ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଶି ( Horizon) ରେ  ଅଟକି ଯାଇଥିବାର ନଜର ଆସିବ । ଜୁନ୍‌ରେ ଅଧିକତମ ୪୦ ମିନିଟର ରାତି ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତରୀ ଭାଗ ୬୬ ଡିଗ୍ରୀରୁ ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ଲାଟିଚ୍ୟୁଡ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ।

ମଇ ମାସରୁ ଜୁଲାଇ ଯାଏ ନରୱେ ରେ ଦିନ ୨୦ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ରଶ୍ମୀ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳି ଯାଏ। ନରୱେରେ ନଭେମ୍ୱର , ଡିସେମ୍ୱର ଓ ଜାନୁୟାରୀରେ ପୂରା ଅନ୍ଧକାର ରହିଥାଏ । ଏହି ୩ମାସ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାହାରି ନଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର