PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

EVMରେ ହେବ ମତଦାନ, ବାଲାଟ ପେପରରେ ମତଦାନକୁ ନେଇ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) ସ୍ଥାନରେ ବାଲାଟ ପେପରରେ ମତଦାନ କରିବା ଦାବିକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ ବାଲାଟ ପେପର ବଦଳରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଅଧିନିୟମର ଏହି ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍.କେ କୌଲ୍ ଏବଂ ଏମ୍.ଏମ୍ ସୁନ୍ଦରେଶଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର ସହ ଜଡିତ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଅଧିନିୟମର, ୧୯୫୧ର ଧାରା -୬ ଏ କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଓକିଲ ଏମ.ଏଲ୍ ଶର୍ମା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୦୦ କୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର