PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଉପରୁ ବାସନ୍ଦ ଉଠାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

source:www.asianetnews.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଏସ୍‌. ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କୁ ଆଜି ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ଆଇପିଏଲ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା । ବିସିସିଆଇର ଏହି ବାସନ୍ଦାଦେଶ ବିରୋଧରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ତାଙ୍କ ଉପରୁ ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ଉଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଅଶୋକ ଭୂଷଣ ଓ କେଏମ୍‌ ଯୋଶେଫଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଖଣ୍ଡପୀଠ ବିସିସିଆଇର ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ବିଷୟରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରି ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ ।’ ଏହି ରାୟ ଶ୍ରୀସନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ପୁଣି କ୍ରିକେଟକୁ ଫେରିବି । ଯଦି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ୍‌ ୪୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ସ୍ଲାମ ଜିତି ପାରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କାହିଁକି ଖେଳି ପାରିବି ନାହିଁ । ମୁଁ ପୁଣି ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିବି । କ୍ରିକେଟକୁ ଫେରିବା ନେଇ ଦୀର୍ଘ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । କ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବି । ସ୍କଟିସ ଲିଗ୍‌ ଖେଳିବା ନେଇ ଆଶା ରଖିଛି ।’ ୨୦୧୩ରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହେବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କୁ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା । ବୋର୍ଡର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ । କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖି ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦ କହିଥିଲେ, ମହମ୍ମଦ ଆଝାରୁଦ୍ଦିନ, ଅଜୟ ଶର୍ମା ଓ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ସଲିମ ମଲିକ, ଆତା -ଉର- ରେହମାନଙ୍କ ଭଳି କ୍ରିକେଟର ମ୍ୟାଚ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟରୁ ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦ ହୋଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରୁ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ କରି ନିଆଯାଇଥିଲା । ମନୋଜ ପ୍ରଭାକର ଓ ଅଜୟ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀସନ୍ତ ଉପରେ ଏଭଳି ଦଣ୍ଡ କାହିଁକି ଲଦି ଦିଆଯାଇଛି । ଏମିତି ବି ସେ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା କ୍ରିକେଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀସନ୍ତ ପୁଣି କ୍ରିକେଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ବିସିସିଆଇ ସହ ଯୋଡ଼ି ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ବୋର୍ଡ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆନୁଗତ୍ୟ ରହିଛି ।’ ଆଇପିଏଲର ୨୦୧୩ ସଂସ୍କରଣରେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ ସ୍ପଟ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହ ଅଜିତ ଚାଣ୍ଡିଲା ଓ ଅଙ୍କିତ ଚଭନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଆଉ ୩୬ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ପୁଲିସ । ବିସିସିଆଇର ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଥମେ ଗତ ବର୍ଷ ଶ୍ରୀସନ୍ତ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । ଅଗଷ୍ଟ ୭ ତାରିଖରେ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଉପରୁ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ କରିବା ନେଇ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରେ ବିସିସିଆଇ କରିଥିବା ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ ପୂର୍ବ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ବଳବତ୍ତର ରଖିବା ନେଇ ରାୟ ଶୁଣାଇ ଥିଲେ । ଏହାପରେ ପୁଣି ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର