ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକ । ପୂର୍ବତନ ବରୀ-ଡେରାବିସ୍ ବିଧାୟକ
  • ||
  • ୩୪ ନୂଆ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣାରେ ଲୋଇସିଂହା ବାଦ୍, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିିରି: ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା ଥାନା ଭିତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ ସହ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ ଫସିଲେ
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି: ୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୭ ମାର୍କର ସିଲାବସ୍‌ ବାହାର ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଏଲ୍‌- ୨୦୨୪: ରୋମାଞ୍ଚକ ମୁକାବିଲା, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସଠୁ ୨ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ
  • ||
  • ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ’ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ପରେ ଖୋଲିଲା ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଆଣା ସୀମା, ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ବାଙ୍ଖିଡି ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ବର୍ଷିଲା ପରେ ଖସିଲା ତାତି: ୨୭ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ କୋହଲା
  • ||
  • ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଆଜି ‘ସୁଦର୍ଶନ ସେତୁ’ ଲୋକାର୍ପଣ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଦେବେ ୫୨,୨୫୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||

ରାଜକୋଷ ଖାଲି, ଅନ୍ଧାରରେ ପାକିସ୍ତାନ: ୬୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ଉପରେ ସଙ୍କଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪।୧: ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଆଗରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଦରଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନର ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଥାଳିରୁ ରୁଟି ଗାଏ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଟା ଭଳି ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ବସ୍ତୁର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଓ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଜୁଳି ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ୩୦ ସହର ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଇଛି। ମୋଟ ଭାବରେ ସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଦିନ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି। ହଜାର ହଜାର ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜର ଚାକିରୀ ହରାଉଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୨୩ ରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ବେରୋଜଗାର ହୋଇଯିବ। ଅର୍ଥାତ ସଙ୍କଟ ଏବେ ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ‘ଦ ଡନ୍‌’ରେ ଛପା ଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବନ୍ଦ ହେବାମାତ୍ରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ପ୍ରଡକ୍ସନ କାରଣରୁ ୨୦୨୩ରେ ପ୍ରାୟ ୬୨ ଲକ୍ଷ(୫.୨୦୫ ମିଲିୟନ) ଲୋକ ବେରୋଜଗାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି ସହଖ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନରେ ମୋଟ ଓ୍ବାର୍କଫୋର୍ସର ୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏମାନେ ଏଭଳି ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଜଗାର ନଥିବ।

ପ୍ରବଳ ବେରୋଜଗାର ଆଶଙ୍କା କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମନିଟରିଂ ଫଣ୍ଡ(ଆଇଏମଏଫ୍‌)ରୁ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଶା କରୁଛି। ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ମିନି ବଜେଟକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ମିନି ବଜେଟ୍‌ ଆସିବା ଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବେରୋଜଗାର ବଢିବ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.