PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ମା’ ହେବା ପରେ ବି ଫିଟ୍ ଓ ସ୍ଲିମ୍ ଅଛନ୍ତି ଏହି ୬ ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସିକ୍ରେଟ୍

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ିବା ଏବଂ ପେଟ ବାହାରିବା ଲକ୍ଷଣ ଏବେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହା ପଛରେ ହର୍ମୋନର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଖାଇବା ପିଇବାର ଖରାପ ଆଦତ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି କି ମା’ ହେବା ପରେ ଶରୀରର ଢ଼ାଞ୍ଚା ବଦଳିଯିବାଟା ସ୍ବଭାବିକ ଅଟେ ତାହେଲେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ। ସାଧାରଣତଃ ଠିକ୍ ସମୟ ଓ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦେଇ ଯଦି ଚାଲିବେ ତାହାଲେ ଆପଣ ସର୍ବଦା ଫିଟ୍ ଓ ସ୍ଳିମ୍ ରହିପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମିତି କିଛି ଫିଟ୍ ଓ ସ୍ଳିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ…

ବଲିଉଡର ଏମିତି କିଛି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମା’ ହେବା ପରେ ଏକଦମ୍ ଫିଟ୍ ଓ ସ୍ଳିମ୍ ଅଛନ୍ତି। l ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶିଳ୍ପା ସେଟ୍ଟୀ, କରିନା କପୁର ଖାନ୍, ଐଶ୍ବର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ, ମୀରା ରାଜପୁତ ଏବଂ କାଜଲ ଭଳି ଆହୁରି ଅନେକ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଦେଖିଲେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଯିବେ। ପ୍ରକୃତରେ ଏମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି ଯେ ଏତେ ଫିଟ୍ ରୁହନ୍ତି ଆସନ୍ତୁ ତାହା ଜାଣିବା…

ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି କଥାରେ ଗଣ୍ଠି ମାରିଦିଅନ୍ତୁ କି, ପ୍ରତିଦିନ ଯେତେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣି ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମ୍ କରାଇବାରେ କୈାଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅତି କମରେ ଦଶ ଗିଲାସ ପାଣି ପିଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ମହଜୁଦ୍ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ବାହାରିଯିବ। ଯାହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଲାଗିବ।

ଖାଇବା ଖାଦ୍ୟକୁ ବାଛିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିନ୍ତ କର ଯେ ଏହି ଖାଦ୍ୟରେ ଫ୍ୟାଟ୍ ବା ଚିନିର ମାତ୍ରା ଯେମିତି ଅଧିକ ନ ଥିବ। ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଜରୁରୀ ପୋଷକର ତତ୍ତ୍ବ ଥିବ ତାହାକୁ ନିଜ ଡାଏଟ ଚାଟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ଼୍ କିମ୍ବା ବାସି ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ତାଜା ଫଳ, ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ। ପାସ୍ତା, ବ୍ରେଡ୍, ବିନ୍ସ, ଅଣ୍ଡା, ବାଦାମ ଏବଂ ଡ୍ରାଇ ଫ୍ରୁଟ୍ସ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ।

ବଲିଉଡ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ କରିନା କପୁରଙ୍କ ଡାଇଟିସିଅନ୍ ଋଜୁତା ଦିବାକର କହିଛନ୍ତି, ଜରୁରୀ ନାହିଁ କି ଯେଉଁଭଳି ଡାଏଟ୍ ଚାଟ୍ ଫଲୋ କରୁଛନ୍ତି ସେହିଭଳି କରିବେ ।ସାଧାରଣ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଡାଏଟକୁ ଫଲୋ କରିପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ କି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କେଉଁଟା ଠିକ୍।।

ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ନିୟମିତ ରୂପରେ ବ୍ୟାୟମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବ୍ୟାୟମ ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଅଧିକ ଫିଟ୍ ରହିପାରିବେ। ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଯୋଗ, ଏରୋବିକ୍ସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ବିମିଂ ଏବଂ ଜଗିଂ କରିବେ।

ଗର୍ଭବସ୍ଥା ପରେ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ତନପାନ କରାଇବା ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ। ଏଥିରେ ଆପଣ ଜଲଦି ହିଁ ବଢ଼ିଥିବା ଓଜନକୁ କମ୍ କରାଇପାରିବେ। ଯେତେବେଳ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ସନ୍ତପାନ କରାଇବେ ତେବେ ଶରୀରରୁ ୫୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ କ୍ଷୟ ହୁଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯେତେ ସନ୍ତପାନ କରାଇବେ ସେହି ପରିମାଣରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ।

ଉଚିତ୍ ଖାଇବା ପିଇବା ଏବଂ ବ୍ୟାୟମ କରିବା ସହିତ ଶୋଇବା ବି ଜରୁରୀ। ସାଧାରଣତଃ ଗର୍ଭବସ୍ଥା ପରେ ଶିଶୁର ଦେଖାଶୁଣା କରିବା ଯୋଗୁଁ ମା’ ନିଜର ନିଦ ପୁରା କରିପାରିନଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ମା’ ରୋଗରେ ପଡ଼ିଯାଏ। ଫଳରେ ମା’ ଭଲଭାବେ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେଇପାରେ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବଢ଼ିଯାଏ।