PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ମ ନଜର ରଖିଛି ଇସ୍ରୋର ସାଟେଲାଇଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଛି। ପୁଲଓ୍ବାମାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ତା ପରଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ସୀମାରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଠାଇ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଏହି ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତର ୩ ସେନା ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଉପରେ ନିଜର ସଂଖ୍ୟାବଳ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ମିଶାଇଲ ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ଆଧୁନିକ ହତିଆର ଆଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଶ୍ଚିତ ପକ୍ଷେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବ।  ଏହାଛଡା ଭାରତର ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ଇସ୍ରୋ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ କଡା ଜବାବ୍ ଦେବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଇସ୍ରୋ ନିଜର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଜରିଆରେ ପାକିସ୍ତାନର ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ମ ନଜର ରଖିଛି। ଇସ୍ରୋର ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ପାକିସ୍ତାନର ୮୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭୂଭାଗ ଉପରେ ମହାକାଶରୁ ଏଚଡି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ବାରା ନଜର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଭାରତର ମହାକାଶ କ୍ଷମତା ସଶସ୍ତ୍ରବଳ ପାକିସ୍ତାନ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍ ପ୍ରଭାବୀ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଜରିଆରେ ନା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ ତାହା ନୁହେଁ ବଂର ଭାରତୀୟ ସେନା ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବାଲକୋଟ ଭଳି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ।

source: https://www.jagran.com

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରୋର ଏହି କ୍ଷମତାରେ ଖୁବ୍ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ। ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନିଜର ପୂର୍ବ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସାଟେଲାଇଟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଇସ୍ରୋ ତାଙ୍କର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିସାରିଛି, ଯାହାକି ସନ୍ତୋଷଜନକ ଅଟେ। ଇସ୍ରୋ ଅନୁସାରେ ଭାରତର ଏହି ମହାକାଶ କ୍ଷମତାକୁ ତାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଭାରତ ୧୪ଟି ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୫ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଯର ଉପରେ ନଜର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର