PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଖୁବ୍ ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଛି ଏହି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର, ୧୪ ସେକେଣ୍ଡରେ ୫୦ କିଲୋମିଟର ସ୍ପିଡ୍ ଧରିଥାଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୧।୫: ଆଜିକାଲି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର ବିକ୍ରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଚି। ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ବମ୍ପର ଡିସକାଉଣ୍ଟ ଦିଆଯାଉଛି। ହଁ ଆମେ Greaves Cotton ’ର ହାଇ ସ୍ପିଡ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର  Ampere Zealସ୍କୁଟର କଥା ହେଉଛେ। କଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନୂଆ ଇଲେଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ଉପରେ ସରକାର FAME-II ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସବସିଡି ଦେଉଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଫେମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(ଫଷ୍ଟର ଅଡପସନ୍ ଆଣ୍ଡ ମାନ୍ୟୁଫାକଚରିଂ ଅଫ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକିଲ) ଯୋଜନା ଦେଶରେ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଓ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ବାହାନରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ। ଏବେ ଏହି ସମୟରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ୧ରୁ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଟେରି ଗ୍ୟାରେର୍ଟି ସ ମଜବୁତ ଆଫ୍ଟ-ସେଲସ୍ ସର୍ଭିସ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦିଆଯାଉଛି। ଏବେ ଏହି ସ୍କୁଟିର ମୂଲ୍ୟ ସବସିଡି ପରେ ୬୬,୯୫୦ ଟଙ୍କା(ଏକ୍ସ ଶୋରୁମ)ର ରଖାଯାଇଛି।

କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ଏହି ସ୍କୁଟିରରେ BLDC ହବ ମୋଟର ସହିତ ସୁନ୍ଦର ୧୨୦୦ ଓ୍ବାଟ ଓ ଏକ 60V/30Ah ବ୍ୟାଟେରି ସର୍ପୋଟେଡ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ସେଭଳି ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟରର ମୋଟ ପ୍ରାୟ ଓଜନ ୭୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ​‌ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆରାମରେ ଚଳାଇପାରିବ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ସ୍ପିଡ୍ ୫୫ କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ରହିଛି। ଏହି ସ୍କୁଟରକୁ ଗୋଟେ ଥର ଚାର୍ଜ କରିବା ପରେ ୭୫ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ସ୍କୁଟରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବ୍ୟାଟରି ୫-୬ ଘଣ୍ଟାରେ ଫୁଲ୍ ଚାର୍ଜ ହୋଇଥାଏ। ସ୍କୁଟରକୁ  ୦ରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାର ସ୍ପିଡ୍ ଧରିବାକୁ ମାତ୍ର ୧୪ ସେକେଣ୍ଡ ଲାଗିଥାଏ।