PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ହେପାଜତରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଡ଼ମ୍ବା ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱରରେ ରାଜ୍ୟ କଲବଲ: ପୀଡ଼ିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ଗୁଣ ବଢ଼ିଛି, ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସରିଲା ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳା, ଫେରିଲେ ସାଧୁସନ୍ଥ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତ୍ରୀବତା ଥିଲା ୭.୮
  • ||

ଏହି କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କଲା ଟଙ୍କାର ପାହାଡ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

source:m.dailyhunt.in

ପାହାଡ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମନକୁ ଆସେ ଏକ ବଡ ବିରାଟ ବଡ ପଥରର ସମାହାର କିମ୍ବା ଏକ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦାର୍ଥ ଯାହାକି ଗଛଲତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେବେ ଆପଣ କେବେ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଆଜ୍ଞା ହଁ । ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଆମେ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ବା କ୍ୟାଶ୍ ମାଉଣ୍ଟେନ୍ କଥା ହିଁ କହୁଛୁ । ଚାଇନାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଟଙ୍କା ପାହାଡ ପଛର କାରଣ ।

ଏକ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ଏହି ଟଙ୍କା ପାହାଡ । ବୋନସ୍ ପାଇବାର ଇଛା ପ୍ରତ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନରେ ଥାଏ । ଏହି ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ୫ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାପାଇଁ ୩୦୦ ମିଲିୟନ ୟୁଆନ୍(ଚାଇନାର ମୁଦ୍ରା) ନିର୍ମାଣ କରିଦେଲା । ତେବେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏହି ପାହାଡକୁ ଦେଖି ଅନେକ ଲୋକ ତ ନିଜ ଆଖିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲେନି ।

ଚାଇନାର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଶେଷରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାର ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ୟାହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୃଢ ହେବ । ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଏହି କମ୍ପାନୀ ଏକ ଷ୍ଟିଲ୍ କମ୍ପାନୀ । ଏହି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ନୂଆ ବର୍ଷର ବୋନସ୍ ଦେଇଥାଏ । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ କମ୍ପାନୀ କ୍ୟାଶ୍ ଗେମ୍ ଶୋ ରଖିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଯିଏ ଯେତେ ଚାହିଁବ ସେତେ କ୍ୟାଶ୍ ଘରକୁ ନେଇଯାଇପାରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର