PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ଗଞ୍ଜେଇ ରଖିବା କିମ୍ବା ଖାଇବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆମେରିକା ଜେଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ସମୟରେ ରଖିଥିଲେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାରିଜୁଆନା ବା ଗଞ୍ଜେଇକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ବଳ୍ପ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ରଖିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିଛନ୍ତି ବାଇଡେନ୍ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଗଞ୍ଜେଇ ରଖିବା କିମ୍ବା ପିଇବା ଅଭିଯୋଗରେ କାହାକୁ ଜେଲ୍‌ରେ ରଖିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ, ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୬୫୦୦ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଯେ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ଅପରାଧ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ସଂଘୀୟ ଜେଲରେ ନାହାଁନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଦଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ରହିଛି । ତେବେ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ଷମା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର, ଗୃହ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ପାଇବା ସହଜ ହେବ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଇଡେନ ଗଞ୍ଜେଇ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅପରାଧୀକରଣ ନକରିବା ସହ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ନକରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଗଞ୍ଜେଇ ପାଇଁ ଦୋଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଦେବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରିବେ । ସଂଘୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗଞ୍ଜେଇ କିପରି ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ତାହାର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ବାଇଡେନ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୧୯ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ଡିସିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଆଇନଗତ ଅଟେ । ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବହାର ୩୭ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ତିନୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଇନଗତ ଅଟେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର