PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

କାଳବୈଶାଖୀରେ ତାତି ଗାଏବ୍‌; ୬ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା

source:http://theconversation.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): ମୌସୁମୀ ବହୁ ଦୂରରେ ଅଛି । କେବେ କେରଳ ଆସିବ? ଆଉ କେବେ ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବ? ଏଯାଏଁ କିଛି ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ । ମୌସୁମୀ ଡେରି ହେଉ ପଛେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପାଣିପାଗ ଏବେ ପୂରା ମେହେରବାନ୍‌ । ତାତି ଗାଏବ୍‌ । ଆଜି ଏଠି ବର୍ଷା ଛେଚିଲାଣି ତ କାଲି ସେଠି । ଉପକୂଳରୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ବାତାବରଣକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଲାଣି କାଳବୈଶାଖୀ ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କହୁଛି, ମୌସୁମୀ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ବି ତାତି ଏବେ ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଯାଉନି । ବରଂ ପ୍ରତିଦିନ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହେବ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ । ଆସନ୍ତା ୬ରୁ ବର୍ଷା ବଢ଼ିବ । ଅନେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ପୁଣି ୮-୧୦ ତାରିଖ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । କେତେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳତର ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

କୃଷି ପାଣିପାଗ ବିଶାରଦ ଡକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ୬ରୁ ୮ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ ଓଡ଼ିଶାରେ । ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା ହେବ । ତା’ ପରେ ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉପକୂଳରେ ବି ବର୍ଷା କରାଇବ । ଦକ୍ଷିଣରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମ୍‌ ରହିପାରେ । ଏହି ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାତି ପ୍ରକୋପ କମ୍‌ ରହିବ ।

ସେ ଆହୁରି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ୯ ତାରିଖବେଳକୁ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ନିକଟରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏହା କୃପା କରେ, ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଣି ବର୍ଷା ଢାଳିବ । ଯଦି ଏମିତି ନ ହୁଏ, ତାତି ପ୍ରକୋପ ଅଚାନକ୍‌ ବଢ଼ିଯିବ । ଛଟପଟ ହେବ ସାରା ଓଡ଼ିଶା । କାରଣ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ଆଗମନ ବିଳମ୍ବ ହେବ । ୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୌସୁମୀ କେରଳ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁଲେ ବି ଏହା ଓଡ଼ିଶାକୁ ମୁହାଁଇବାରେ ବିଳମ୍ବ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ମୌସୁମୀ ଆସିଲାବେଳକୁ ୧୭-୧୮ ତାରିଖ ହୋଇପାରେ ।

ମୌସୁମୀ ବାଟକୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଅନେଇ ଥିବାବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବଢ଼ିଛି କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା । ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଛି ଏ ବର୍ଷା । ଦକ୍ଷିଣ, ଉତ୍ତରରେ ଗତ ୨/୩ ଦିନ ଭିତରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଢାଳିଛି । ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଖସି ଚାଲିଛି ତାପମାତ୍ରା । ସୋମବାର ଏକମାତ୍ର ସୋନପୁର ସହରରେ ପାରଦ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ଉପରେ (୪୧.୨) ଥିଲା । କିଛି ଦିନ ତଳେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ତାତିରେ ସିଝୁଥିବା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ତାପମାତ୍ରା ଖସି ଆସିଥିଲା ୩୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ । ବଲାଙ୍ଗିର ୩୦.୬ ଡିଗ୍ରୀ ଓ ଭବାନୀପାଟଣା ୩୦ ଡିଗ୍ରୀରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ଅନୁଭବ କରିଛି । କୋରାପୁଟ ତାପମାତ୍ରା ୨୬.୬ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସି ଆସିଛି । ସୋନପୁର ପରେ କେବଳ ତାଳଚେର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ପାରଦ ୩୮ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଥିଲା ।

ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ବାଲେଶ୍ୱର ୩୫.୮, ଚାନ୍ଦବାଲି ୩୫.୩ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଥିଲା । ମଝିରେ ମଝିରେ ଖରା ଗାଏବ୍‌ ହେବା ସହ ମେଘ ବାଦଲ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲା । ଲାଗୁଥିଲା, ଯେମିତି ରଜ ପାଗ ଆସିଯାଇଛି ଆଗୁଆ ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହୁଛି, ମୌସୁମୀ ଏବେ ଆରବ ସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ ପାଶ୍ୱର୍ର କିଛି ଅଂଶ, ମାଳଦୀପର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଓ ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଛୁଇଁଲାଣି । ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଚ୍‌.ଆର୍‌.ବିଶ୍ୱାସଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ହେଲା, ୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା କେରଳ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ । ହେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗମନ ନେଇ ଏବେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ଆକଳନ କରିହେବନି । ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀର ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଲାଣି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶ୍ୱସ୍ତିିଭରା ପାଗ ରହିବ । ଆସନ୍ତା ୫-୬ଦିନ ଯାଏଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହର ସାମାନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉନି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଅଛି । ରାଜସ୍ଥାନରୁ ମିଜୋରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରଫଲାଇନ୍‌ ବି ରହିଛି । ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଥିବାବେଳେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଉପରେ ବି ଅଛି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ । ଏସବୁ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷାକୁ ବଢ଼ାଉଛି ।

ଆସନ୍ତାକାଲି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ଓ କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା, ମାଲକାନଗିରିରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ହାଲ୍‌କାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଉତ୍ତର ଉପକୂଳ ସମେତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, କୋରାପୁଟ, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ଗଞ୍ଜାମରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ ୩୦-୪୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ଆଶଙ୍କା ଅଛି ।

ଆସନ୍ତା ୫, ୬ ଓ ୭ ତାରିଖରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ବଢ଼ିବ । ୫ ତାରିଖରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ସମେତ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର କେକେତ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୬ରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବ । ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ଭଦ୍ରକ, ଯାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଗଜପତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହାବାଦ୍‌ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦକ୍ଷିଣର କେତେକ ଜାଗାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୭ରେ ବି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବ । କେତେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ।

୮ରୁ ରାଜ୍ୟର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ୧୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି ବର୍ଷା ହେବ । କେତେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏମିତି ହେଲେ ତାତି ଆହୁରି ଖସିପାରେ । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ (ସକାଳ ସାଢ଼େ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା) ଭବାନୀପାଟଣାରେ ୬୦ ମିଲିମିଟର, ପାରାଦୀପରେ ୪୮.୫ ମିମି, ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ୩୨.୪, ବଲାଙ୍ଗିରରେ ୨୫, ଗୋପାଳପୁରରେ ୧୪.୪, ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ୧୯, ଅନୁଗୁଳରେ ୧୩, ସୋନପୁରରେ ୧୦.୮ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଏହାବାଦ୍‌ ଅନେକ ଜାଗାରେ ହାଲ୍‌କା ବର୍ଷା ଛିଞ୍ଚିଥିଲା । ଆଜି ସକାଳରୁ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା କୋରାପୁଟରେ ୬୫ ମିମି, ସୋନପୁରରେ ୧୫ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।