PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଶାହୀ ଇମାମ୍ ଅହମଦ ସିଦ୍ଧିକିଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ: ମୁସଲିମ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେବା ଇସଲାମ୍‌ର ଘୋର ଅପମାନ, ହିଜାବ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବନି

ଅହମଦାବାଦ ୦୪/ ୧୨: ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ଡିସେମ୍ବର ୫ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଅହମଦାବାଦର ଜାମା ମସଜିଦର ଶାହୀ ଇମାମ୍‌ ଶବ୍ବୀର ଅହମଦ ସିଦ୍ଧିକି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶବ୍ବୀର ଅହମଦ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେବାକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ଜାମା ମସଜିଦର ଶାହୀ ଇମାମ୍‌ ଶବ୍ବୀର ଅହମଦ ସିଦ୍ଧିକି କହିଛନ୍ତି, ମୁସଲମାନ ମହିଳା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ଇସଲାମ ବିରୋଧୀ । ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଦିଆନଯିବା ଉଚିତ । ଇସଲାମ୍‌କୁ କମଜୋର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ଟିକେଟ୍‌ ଦେବାକୁ କୌଣସି ମୁସଲମାନ ନାହାନ୍ତି କି?

ଶବ୍ବୀର ଅହମଦ ସିଦ୍ଧିକି କହିଛନ୍ତି, ‘ମସଲମାନ ପୁରୁଷମାନେ ନମାଜ ପଢୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବି ମୁସଲିମ ମହିଳା କିମ୍ବା ଯୁବତୀ ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି କି? ଇସଲାମରେ ନମାଜ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଥାନ୍ତା ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମସଜିଦରେ କାହିଁକି ବାରଣ କରାଯାଇଛି? କାରଣ ଇସଲାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ରହିଛି । ତେଣୁ ଯିଏ ବି ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଇସଲାମ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ପୁରୁଷ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦିଅନ୍ତୁ । ମହିଳାଙ୍କୁ କାହିଁକି? ଏହା ଦ୍ବାରା ଆମ ଧର୍ମ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି’।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ମୁସଲିମ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ବିଧାୟକ କିମ୍ବା କାଉନସିଲର କରିବା ଦ୍ବାରା କଣ ହେବ? ଆମେ ହିଜାବକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବୁ ନାହିଁ । ମୁସଲିମ ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସଠିକ୍‌ ଭାବେ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଷ୍ଟେଜ୍‌ ଉପରେ ଚଢି ଭୋଟ ପାଇଁ ଅପିଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ହିଜାବ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ । ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ପାଇଁ ପ୍ରତି ଘର ବୁଲିବାକୁ ପଡିବ । ହିନ୍ଦୁ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ତେଣୁ ମୁଁ ମୁସଲିମ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେବାକୁ ଶକ୍ତ ବିରୋଧ କରୁଛି । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲେ କିଛି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ’।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର