PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ିଥିଲେ, ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ମିଳୁନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀରୁ ଧରା ହୋଇ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା କଲରାପତରିଆର ବାଘ ପତ୍ତା ମିଳୁନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘ ବନ ବିଭାଗ ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲଗା ଯାଇଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ବାଘ ଗଲା କୁଆଡ଼େ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି ।
୨୦ ତାରିଖ ସକାଳେ ବାଘକୁ ଚନ୍ଦକା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ବାଘର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୦ଟି ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଥିଲା । ବନ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ ୨୦ ତାରିଖରୁ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରାତି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚଳାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଛଡ଼ାଯିବା ପରଠାରୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନି । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ବାଘର ଚିହ୍ନବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲ ଉପକଣ୍ଠ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ ବି ପଶିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବାଘ ଶିକାର କରିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳୁନି । କାରଣ ଜନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୃତଦେହର ଅଂଶବିଶେଷ ମିଳିନାହିଁ । ବାଘ ମହାନଦୀ ଡେଇଁ ଆଠଗଡ଼ କିମ୍ବା ସାତକୋଶିଆ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଥିବା ବନବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରୁଛି । ତେବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ମିଳୁ ନଥିବାରୁ ବନ ବିଭାଗ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ।
ସେପଟେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଗାଁ ଲୋକେ ଏକ ବାଘ ଦେଖିଥିବା ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ବନବିଭାଗ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ବାଘର ପାଦଚିହ୍ନର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ନନ୍ଦନକାନନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା । ନନ୍ଦନକାନନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଦଚିହ୍ନ ବାଘର ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବାଘକୁ ଦେଖିଥିବା ଲୋକେ ବନବିଭାଗ କଥାକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ନାହାନ୍ତି । ଗାଁରେ ଏଯାଏ ବାଘ ଆତଙ୍କ ଲାଗି ରହିଛି । ଲୋକେ ରାତିରେ ତାଟିକବାଟ ଦେଇ ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଧରି ରାତିସାରା ଉଜାଗର ହୋଇ ବାଘକୁ ଜଗିଥିଲେ । ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନାହିଁ । ଆଜି ବି ଗାଁ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, କଲରାପତରିଆ ବାଘ ରାଜଧାନୀକୁ ପଶି ଆସି ଏୟାରପୋର୍ଟ ଓ ପଳାସପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା । ଦୁଇଦିନ ପରେ ୧୯ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବସା ଯାଇଥିବା ଯନ୍ତାରେ କୁକୁଡ଼ା ଖାଇବାକୁ ଆସି ଫସିଥିଲା । ବାଘକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରାଯାଇ ନନ୍ଦନକାନନରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।