PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ଦାମ୍, ଲିଟର ପ୍ରତି ବଢିଲା ୨ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୩୯ ଜଣ ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍‌ ନଦୀରେ ଖସିଲା, ୭ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହେମଗିର ବ୍ଲକ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୧୨ ଘର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାର, ୭ଦିନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ- ଏସଆରସି
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ନୟାଗଡ଼ର ୩୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟା, ଧାମନଗର ଓ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୩୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ିଥିଲେ, ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ମିଳୁନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀରୁ ଧରା ହୋଇ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା କଲରାପତରିଆର ବାଘ ପତ୍ତା ମିଳୁନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘ ବନ ବିଭାଗ ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲଗା ଯାଇଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ବାଘ ଗଲା କୁଆଡ଼େ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି ।
୨୦ ତାରିଖ ସକାଳେ ବାଘକୁ ଚନ୍ଦକା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ବାଘର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୦ଟି ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଥିଲା । ବନ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ ୨୦ ତାରିଖରୁ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରାତି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚଳାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଛଡ଼ାଯିବା ପରଠାରୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନି । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ବାଘର ଚିହ୍ନବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲ ଉପକଣ୍ଠ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ ବି ପଶିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବାଘ ଶିକାର କରିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳୁନି । କାରଣ ଜନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୃତଦେହର ଅଂଶବିଶେଷ ମିଳିନାହିଁ । ବାଘ ମହାନଦୀ ଡେଇଁ ଆଠଗଡ଼ କିମ୍ବା ସାତକୋଶିଆ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଥିବା ବନବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରୁଛି । ତେବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ମିଳୁ ନଥିବାରୁ ବନ ବିଭାଗ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ।
ସେପଟେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଗାଁ ଲୋକେ ଏକ ବାଘ ଦେଖିଥିବା ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ବନବିଭାଗ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ବାଘର ପାଦଚିହ୍ନର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ନନ୍ଦନକାନନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା । ନନ୍ଦନକାନନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଦଚିହ୍ନ ବାଘର ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବାଘକୁ ଦେଖିଥିବା ଲୋକେ ବନବିଭାଗ କଥାକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ନାହାନ୍ତି । ଗାଁରେ ଏଯାଏ ବାଘ ଆତଙ୍କ ଲାଗି ରହିଛି । ଲୋକେ ରାତିରେ ତାଟିକବାଟ ଦେଇ ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଧରି ରାତିସାରା ଉଜାଗର ହୋଇ ବାଘକୁ ଜଗିଥିଲେ । ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନାହିଁ । ଆଜି ବି ଗାଁ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, କଲରାପତରିଆ ବାଘ ରାଜଧାନୀକୁ ପଶି ଆସି ଏୟାରପୋର୍ଟ ଓ ପଳାସପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା । ଦୁଇଦିନ ପରେ ୧୯ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବସା ଯାଇଥିବା ଯନ୍ତାରେ କୁକୁଡ଼ା ଖାଇବାକୁ ଆସି ଫସିଥିଲା । ବାଘକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରାଯାଇ ନନ୍ଦନକାନନରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।