PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ, ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଧରି ବୁଲୁଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ବୁଲୁଛି । ଏ ପାଚେରିରୁ ସେ ପାଚେରିକୁ ଡେଉଁଛି । କଥାଟା ଅବିଶ୍ୱାସ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ନବୀନ ନିବାସ ଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଥିବା ପଳାସପଲ୍ଳୀରେ ବାଘ ବୁଲୁଛି । ବାଘକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଦେଖିଛନ୍ତି । କଲରାପତରିଆ ବାଘର ଯିବା ଆସିବା ଦୃଶ୍ୟ ସିସିଟିଭିରେ ଉତ୍ତୋଳିତ ହୋଇଛି । ରବିବାର ରାତିରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ପାଚେରି କଡ଼ରେ ଥିବା ଏକ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀ ବାଙ୍କନିଧି ସେନାପତି ବାଘ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା । ବାଘଟି ସଂସ୍ଥା ପରିସରରେ ପଶି ପାହୁଲ ପକାଇ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ପାଚେରିକୁ ଲମ୍ପ ଦେଇଥଲା । ଖବର ପାଇ ବନବିଭାଗର ୨୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଦୁଇଟି ଟିମ୍‌ରେ ବାଘ ଖୋଜା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବାଘ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ? କେଉଁଠି ଅଛି ତାହା ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ । ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଛନକା ପଶିଛି । ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳୁ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଗେଟ୍‌ରେ ତାଲା ପଡ଼ିଗଲାଣି । ଯିଏ ବି ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ହାତରେ ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଧରି ବୁଲୁଛନ୍ତି ।
ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏୟାରପୋର୍ଟ ପାଚେରିକୁ ଲାଗି ପଳାସପଲ୍ଲୀ ପ୍ଲଟ୍‌ ନଂ.ସି-୭/୧ରେ ରହିଛି ବ୍ରିକ୍‌ସେଡ୍‌ ବିଲ୍ଡକନ୍‌ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିଃ ଅଫିସ । ଉକ୍ତ ଅଫିସକୁ ଲାଗି ବିମାନବନ୍ଦରର ୭ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ପାଚେରି । ତାଉପରେ ୨ ଥାକିଆ ବାରବେଡ୍‌ ୱେୟାର । ରବିବାର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ଼ ଆସି ନଥିବାରୁ କର୍ମଚାରୀ ବାଙ୍କନିଧି ସେନାପତି ରାତିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିଲେ । ରାତି ୧୧ଟା ୧୫ ବେଳେ ଏକ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଏୟାରପୋର୍ଟ ପାଚେରି ଡେଇଁ ଅଫିସ ସାମନା ବଗିଚାରେ ଆରାମରେ ଚାଲି ଚାଲି ଗଲା । କିଛି ସମୟ ବଗିଚାରେ ବସିଲା । ଏହାପରେ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ପାଚେରି ଡେଇଁ ତାଙ୍କ ବଗିଚାରେ ପଶିଲା । ଭୟରେ ବାଙ୍କନିଧି ପାଟି ନ ଫିଟାଇ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌ ବସି ରହିଥିଲେ । ଲାଞ୍ଜକୁ ମିଶାଇ ବାଘର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ଫୁଟ ହେବ ବୋଲି ବାଙ୍କନିଧି କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳେ ବାଙ୍କନିଧି ବାଘ ଦେଖିଥିବା କଥା ଅଫିସରେ ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କ କଥାକୁ କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରିନଥିଲେ । ତେଣୁ ତାଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଅଫିସ ବାହାର କାନ୍ଥରେ ଲାଗିଥିବା ସିସି କ୍ୟାମେରା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ସେଥିରେ ବାଘ ପଶିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ଏହି ଖବର ଚାରିଆଡେ ବିଜୁଳି ବେଗରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । ଖବରପାଇ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ବାଘ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଲା? କେଉଁଆଡ଼େ ଗଲା ? ସେ ବିଷୟରେ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ବନ ବିଭାଗ । ସିଟି ଡିଏଫ୍‌ଓ ଆଶୋକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ୨୫ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୋଜାଖୋଜି କରୁଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଘ ଦେଖା ଯାଇନାହିଁ । ରାତି ତମାମ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଚାରିପଟରେ କଡ଼ା ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରାଯିବ ବୋଲି ରେଞ୍ଜ୍‌ ଅଫିସର ଗୋବିନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭିତରକୁ ବାଘ କିପରି ଓ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଲା ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ବାଘଟି ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରୁ ଭରତପୁର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଓ ସେଠାରୁ ଓୟୁଏଟି ଫାର୍ମ ଦେଇ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ଅନୁମାନ କରା ଯାଉଛି । ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କିତ ନହେବା ଲାଗି ବନବିଭାଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ବାଘକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରାଯାଇ ଏଠାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।