PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ନୂଆ ମୋଡ଼ରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ: ‘ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନିଆଯାଇଛି’

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ ଆଜି ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି । ତାଙ୍କ ଝିଅ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରାଇ ଏପରି କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ବାପା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବତୀଙ୍କର ବାପା ବିବାହ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇବା ସହ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଘଟଣାଟି ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ବଶ ପରେ ଏ କାମ କରାଯାଇଥିବା ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଦୁଇ ଜଣ ଯାକ ଯୁବତୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି ଉକ୍ତ ଯୁବତୀ, ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୨୮ ବର୍ଷ ହେବ । ବାପାମା’ଙ୍କ ଦୁଇ ଝିଅ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସବା ବଡ଼ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ପଢ଼ା ସାରିବା ପରେ କଟକରେ ରହି ବୃତ୍ତିଗତ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ । ପରେ କଟକସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀ ହୋଇଥିବାରୁ ମହାକାଳପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବନ୍ଧୁଘରର ଯୁବତୀ ବା ଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଚିହ୍ନା ପରିଚୟ ଥିଲା ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ମିଳାମିଶା କରିବାକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା । ମହାକାଳପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଉକ୍ତ ଯୁବତୀ/ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ଭଲମନ୍ଦ, ସୁଖଦୁଃଖ ସବୁକିଛି ବାଣ୍ଟୁଥିଲେ । ପରେ ସେ ବି ଯାଇ କଟକରେ କାମ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀରେ ଯୋଗଦେବା ସହ ଏକାଠି ରହିଥିଲେ । ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୁଆଡ଼େ ପ୍ରେମ ସଂପର୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।
କେହି କାହାରିକୁ କହିନଥିଲେ ବି ସବୁ ଯେମିତି ଉଭୟଙ୍କ ସମ୍ମତିରେ ଆପଣାଛାଏଁ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତାହା କାହାରିକୁ ଜଣାନଥିଲା । ଦୁଇ ଝିଅ ହୋଇଥିବାରୁ ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାରର ସନ୍ଦେହର ଅବକାଶ ନ ଥିଲା କ’ଣ ଚାଲିଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ । କେହି ବି ଏକଥା କେବେ ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲେ, ଏମିତି ଦିନେ ଘଟିବ ବୋଲି । ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବତୀ ବାହାରେ ରହୁଥିଲେ ବି ସେ ବିବାହଯୋଗ୍ୟ ହୋଇ ସାରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ବିବାହ ଲାଗି ପରିବାର ତରଫରୁ ବାରମ୍ୱାର ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲା । ତାଙ୍କର ବିବାହ ସରିଲେ ପୁଣି ସାନଝିଅର ବିବାହ ରହିଛି । ତେଣୁ ବାପାମା’, ପରିବାର ଖୁବ୍‍ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ତାଙ୍କର ବିବାହକୁ ନେଇ ।
ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏସବୁ ଘଟିଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ତାଜୁବ୍ କରିଦେଇଛି । ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ, ତାଙ୍କ ଝିଅ ମହାକାଳପଡ଼ା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଘରକୁ ୪ ଦିନ ତଳେ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଭିଣୋଇଙ୍କର ଭାଣିଜୀ ଏବଂ ଝିଅ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ କଲେଜକୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଲାଗି ଆସିଥିଲେ । ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନେଇ ତାଙ୍କ ଗାଁକୁ ଯିବା କଥା, ହେଲେ ତାଙ୍କ ଭିଣୋଇଙ୍କର ଭାଣିଜୀ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଚେନା୍ନଇ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଫେରିବାରେ ବିଳମ୍ୱ ହେବାରୁ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଫୋନ୍‍ କରି ଜଣାଇଥିଲେ । ଭଉଣୀ କହିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଭାଣିଜୀଙ୍କ ସହ ସେ ଗତକାଲି ଗାଁକୁ ଯାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିଯିବେ । ତାଙ୍କ ଝିଅର ଫୋନ୍ ସୁଇଚ୍‍ ଅଫ୍ ଦେଖାଉ ଥିବାବେଳେ ଭାଣିଜୀଙ୍କର ଫୋନ୍‍ ଲାଗିଥିଲା । ଆଉ ଫୋନ୍ରେ ସଂପୃକ୍ତ ଭାଣିଜୀ ସେମାନେ ଟ୍ରେନ୍‍ ଯୋଗେ ଚେନ୍ନାଇ ଯାଉଥିବା କହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ କାନ୍ଦୁଥିବା ସେମାନେ ଶୁଣିଥିଲେ । ଫୋନ୍‍ ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ସେଠାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ କେହି ତାଙ୍କୁ ଖରାପ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଧମକଚମକ ଦେଇଥିଲେ । ଝିଅକୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ବିକ୍ରିକରି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲଗାଇବୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପୂରା ପରିବାର ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ବେଳେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।