PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରଗଡ : ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ବରଗଡର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ଭୋଇ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ୧୬୨ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତରେ ପୁଲିସ ଓ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ଖସିଗଲା ମାଓ ନେତା ଅନମୋଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୦୨୦ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଭିଡ୍‌ରେ ମରିଛନ୍ତି ୨୦ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ, ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟାରେ ହୋଇଛି ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୫୫୧୫ଟି ଅଛି ପଡ଼ା ଗାଁ, ୬୬୫ ଗାଁକୁ ମିଳିଛି ରାଜସ୍ଵ ମାନ୍ୟତା
  • ||

ପ୍ରେମିକ ପାଇଁ ଦୁଇ ବାଘୁଣୀଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ଲଢେଇ

ବାରଙ୍ଗ,୫ା୨(ଆପ୍ର): ପ୍ରାଣୀଉଦ୍ୟାନ ନନ୍ଦନକାନନରେ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରେମ । ପ୍ରେମିକ କଳାବାଘ ‘ଭିକି’କୁ ଧଳା ବାଘୁଣୀ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଭିକି କାହାର ହେବ? ମୌସୁମୀ ନା ଚିନୁର । ତା’ ଭଲ ପାଇବାରେ ଭାଗ ବସାଇବାରୁ ମୌସୁମୀ ଚିନୁକୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ଫଳରେ ଚିନୁର ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ହୋଇଛି । ତାକୁ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ଡାହାଣ ଗୋଡରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ସିଲେଇ କରିଛନ୍ତି ।
ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ଖୁଆଡ ନଂ. ୩୦ (କ)ରେ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ ବାଘ ଭିକି, ବାଘୁଣୀ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁ । ଏକାଠି ଖାଇବା, ଶୋଇବା ଏପରିକି ଖୁଆଡରେ ଏକାଠି ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିଲେ ତିନି ବାଘ ବାଘୁଣୀ । ସାଧାରଣତଃ ଚାରିବର୍ଷ ବେଳକୁ ବାଘ ବାଘୁଣୀ ଯୌବନପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କ ମତିଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଥାଏ । ଭିକି, ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଏବେ ୩ ପୂରିଛିି । ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ହାବଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖି ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭିକିକୁ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୩୦(କ) ଏବଂ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୩୦ (ଖ)ରେ ରଖାଯାଇଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଚିନୁ ଓ ମୌସୁମୀ ନିଜ ନିଜ ଖୁଆଡରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଖାଦେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ପଛପଟ କୋଠରୀକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ । ପୁଣି ସକାଳେ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖୁଆଡକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ ।
ଆଜି ସକାଳେ ଖୁଆଡ ନଂ ୩୦(କ) ମଧ୍ୟକୁ କଳାବାଘ ଭିକି ଏବଂ ଖୁଆଡ ନଂ ୩୦(ଖ)କୁ ଚିନୁ ଓ ମୌସୁମୀକୁ ଛଡା ଯାଇଥିଲା । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮ଟା ବେଳେ ଭିକି ଦୁଇ ଖୁଆଡ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତାର ଜାଲି ନିକଟକୁ ଆସି ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଚାହିଁ ରହିଥିଲା । ଖୁଆଡ ନଂ. ୩୦(ଖ)ରେ ଥିବା ମୌସୁମୀ ପ୍ରଥମେ ଭିକିକୁ ଦେଖି ତାର ଜାଲି ନିକଟକୁ ଆସି ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଚିନୁ ମଧ୍ୟ ମୌସୁମୀ ପାଖକୁ ଆସି ଭିକିକୁ ଚାହିଁ ଥିଲା । ମୌସୁମୀ ଏହାକୁ ସହି ନପାରି ହଠାତ୍‌ ଚିନୁ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ତା’ର ପଛ ପଟ ଡାହାଣ ଗୋଡକୁ କାମୁଡି ଧରି ଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପାଟି କରିବାରୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ତାକୁ ଛାଡି ଦେଇ ଥିଲା । ଚିନୁ ଗୋଡ଼ରୁ ପ୍ରଚୁର ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପଛ କୋଠରି ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ । ମୌସୁମୀ କୋଠରି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଡ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରି ଚିନୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଏକ ଯନ୍ତାରେ ଚିନୁକୁ ଅଚେତ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଆଣି ସେଠାରେ ତା’ର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି ।
୨୦୧୫ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏମିତି ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଜଙ୍ଗଲି ବାଘୁଣୀ ‘ସାରା’ ସହ ଜଙ୍ଗଲି ବାଘ ‘ନନ୍ଦନ’ର ମିଳନ ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଘୁଣୀ ମେଘା ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରାକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର