PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଋଷରୁ ଭାରତ ଶସ୍ତା ତେଲ କିଣିପାରୁଛି କାରଣ ଆମେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗୁଛୁ, ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଲଟା ଜବାବ

କିଭ୍‌,୬।୧୨: ୟୁକ୍ରେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିମିତ୍ରୋ କୁଲେବା ଭାରତ ଉପରେ କଡା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଋଷରୁ ଭାରତର ଶସ୍ତାରେ ତେଲ ଏଥିପାଇଁ କିଣି ପାରୁଛି, କାରଣ ଆମେ ଏହାର ଭୋଗୁଛୁ। ସେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଋଷରୁ ଶସ୍ତାରେ ତେଲ କିଣିବାକୁ ନୈତିକତା ରୂପରେ ଭୁଲ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦିମିତ୍ରୋ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ପାଖରେ ଋଷରୁ ଶସ୍ତା ତେଲ କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ଏଥିପାଇଁ ମିଳୁଛି, କାରଣ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଲୋକ ଋଷର ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ପ୍ରତିଦିନ ମରୁଛନ୍ତି।’ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍‌.ଜୟଶଙ୍କର ନିକଟରେ କହିଥିଲେ, ଭାରତ ତୁଳନାରେ ୟୁରୋପିଆନ୍‌ ୟୁନିୟନ ରୁଷରୁ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ୬ ଗୁଣା ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟର ଜବାବରେ ଏଭଳି କହିଛନ୍ତି ଋଷ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ।

ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଫେବୃଆରୀରୁ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାଟା ଉପରେ କଥା ହୋଇ ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଥିଲେ। ୟୁକେନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଯେ, ୟୁରୋପିଆନ୍ ୟୁନିୟନ ଉପରେ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇ ନିଜ ଭୁଲକୁ ଠିକ୍ କହିବା।’ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ରୁଷରୁ ଶସ୍ତା ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବା ନେଇ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମାନବୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯିବା ଦରକାର। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଶେଷ କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ବ ନଜରରେ ଭାରତର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରନ୍ତି।

ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସେହି ଦିନର ଅପେକ୍ଷା କରୁଛୁ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କହିବ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ କହୁଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି। ଋଷ ସହିତ ଭାରତର ବହୁ ଦଶକ ଧରି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ଓ ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଋଷକୁ କଡା ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ଭାରତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଋଷକୁ କହିଛି, ଏହା ଯୁଦ୍ଧର ସମୟ ନୁହେଁ। କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମାଧାନ ହେବା ଦରକାର। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶର ଆପତ୍ତି ପରେ ମଧ୍ୟ ଋଷରୁ ଭାରତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଭାରତର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହା ଆମର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହିତରେ ରହିଛି, କାରଣ ଆମକୁ କମ୍ ଦାମ୍‌ରେ ତୈଳ କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର