PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

୧୦୮ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୁଜଫରପୁର ହସ୍ପିଟାଲ ପଛରୁ ମିଳିଲା ବହୁ ନରକଙ୍କାଳ,ବିହାରରେ ହଇଚଇ

ମୁଜଫରପୁର,୨୨।୬: ବିହାରର ମୁଜଫରପୁରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ପଛରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ନରକଙ୍କାଳ ମିଳିଛି। ଗତ କିଛି ସମୟ ଧରି ମୁଜଫରପୁରର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲା। ସେଠାରେ ଇନ୍‌ସେଫଲାଇଟିସ୍‌ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍‌(ଏଇଏସ୍‌) ଅର୍ଥାତ୍‌ ଚମକୀ ଜ୍ୱର ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୮ରେ ପହଁଞ୍ଚି ସାରିଛି। ଏହି ଜ୍ବରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିହାରରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪୫ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ବିବାଦ ଥମି ନଥିବା ବେଳେ ଏବେ ନରକଙ୍କାଳ ମିଳିବା ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ହସ୍ପିଟାଲ ପଛରେ ନର କଙ୍କାଳର କିଛି ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଅଂଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାର କଥା କହିଛନ୍ତି। ହସ୍ପିଟାଲର ଏକ ଟିମ୍ କଙ୍କାଳ ସ୍ଥାନର ନୀରିକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଏସକେ ଶାହି କହିଛନ୍ତି, ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରିନ୍ସପାଲଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି। ମୁଁ ପ୍ରିନ୍ସପାଲଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବି ଓ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ କହିବି।’

ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାଇଁ ବେଡ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆନଯିବା କାରଣରୁ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ଗତ କିଛି ସମୟ ଧରି ପ୍ରଶ୍ନଘେରରେ ରହିଛି। ଇନ୍‌ସେଫଲାଇଟିସ୍‌ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା କାରଣରୁ ବହୁ ବଡ ନେତା ଏଠାକୁ ଆସିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାର ଆଖପାଖରୁ ଏଭଳି ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନରକଙ୍କାଳ ମିଳିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ନରକଙ୍କାଳର ଫଟୋ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ବର୍ଷ ତଳେ ମାନବ କଙ୍କାଳର ତସ୍କରି ସମ୍ପର୍କରେ ଖୁଲାସା ହୋଇଥିଲା। ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନରକଙ୍କାଳ ମିଳିଥିଲା ଓ ମହିଳା-ପୁରୁଷଙ୍କ କପଡା ଫୋପଡା ଯାଇଥିବା  ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର