PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର : ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲାଞ୍ଚୁଆ କୃଷି ଅଧିକାରୀ, ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ସାର ଡିଲରଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଥର ହେବନି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପରେଡ, ଭାଗ ନେବେନି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବତୀ, ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ୍ ବିଚ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୁଜୁମରା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ଫୁଟିଗଲା ବାଣ
  • ||
  • ବିହାରରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଏନ୍‌ଡିଏ ମେଣ୍ଟ: ଅଲଗା ହେଲା ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁର ରାସ୍ତା, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ନୀତୀଶ
  • ||

ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦରରେ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନା । ଟର୍ମିନାଲରୁ ଏମୁଣ୍ଡରୁ ସେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲୁଥାନ୍ତି । ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରୁଥାନ୍ତି । ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସର ଚକାଚକ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବିମାନବନ୍ଦରର ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିିଲେ ।
ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ହୋତା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରର ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଟର୍ମିନାଲର ସଫେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଟଏଲେଟ ଏବଂ ୱାସ୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ଯାଇ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସାଥୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବି ଥିଲେ । ଟର୍ମିନାଲ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ ଉପରେ ବି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନଜର ପକାଇଥିଲେ । ନିଜେ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ । ୨/୩ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ପରିଚୟ ଦେଇ ବିମାନବନ୍ଦରର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ତେବେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।
ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ନିକଟରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଦିଆଯାଇଥିବା ପାରାଲାଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଟ୍ରାକ୍‌, ବିମାନ ପାର୍କିଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ୯୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଟର୍ମିନାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ବି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ଲାଗୁ କରିବା ଉପରେ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସେ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସରରେ ରହିଥିଲେ ।
ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ନୀତି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାତ୍ରୀ ଆଣିବା ଓ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ଘରୋଇ ଗାଡ଼ି କୌଣସି ଫି’ ଦେବେ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ ଏରିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଫି’ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ରଖାଯାଇଛି । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ହେଲେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାର୍କିଂ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଟପିଲେ ୫୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ । ୨ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି ।