PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆମେରିକାରେ ଏବେ ଗର୍ଭପାତ ଏକ ସାମ୍ୱିଧାନିକ ଅଧିକାର ହୋଇ ରହିନାହିଁ

ୱାଶିଂଟନ : ଆମେରିକାରେ ଏବେ ବଦଳିଲା ନିୟମ । ଗର୍ଭପାତ କରିବାରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ। ଆଉ କେହି ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ଗର୍ଭପାତ । ଏହା ଏବେ ଆଉ ସାମ୍ୱିଧାନିକ ଅଧିକାର ହୋଇ ରହି ନାହିଁ । ଆମେରିକୀୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଗର୍ଭପାତର ଅଧିକାରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇଛନ୍ତି । ୟୁଏସ୍‌ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୧୯୭୩ର ରୋଏ ବନାମ ୱେଡ୍‌  ର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପାଖାପାଖି ୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରୋଏ ବନାମ ୱେଡ୍‌  କେସ୍‌ରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଗର୍ଭପାତର ଅଧିକାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି, ଆମେରିକାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ୱୟଂର ଅନୁମତିରେ ଲାଗୁ କରିପାରିବେ । ହେଲେ ଏବେ କୋର୍ଟ ପୂରା ଦେଶ ସାମନାରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଦେଶ ପାରିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକୀୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି , ସମ୍ୱିଧାନ ଗର୍ଭପାତର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ନାହିଁ । ରୋଏ ବନାମ ୱେଡ୍‌  କେସ୍‌କୁ ଖାରଜ କରି ଦିଆ ଯାଇଛି ।