PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ତିନୋଟି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି; ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ବ୍ୟାଧିରୁ ଉପଶମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୧: ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଏନଜାଇଟ୍ କିମ୍ବା ସବୁବେଳେ ନର୍ଭସ ରହୁଛନ୍ତି କି? ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷର କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହ ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ଦୁର୍ବଳ ଅଛନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଶକ୍ତି ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ସେମାନେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ବିଳମ୍ବ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ସାହସୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟତଃ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସାହାସର ସହିତ ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ରହିଥାଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରୁ ବାହାରିପାରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ ପାଣି :

୧. ଏନଜାଇଟିରେ ପୀଡିତ ଲୋକ :

କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ କଥାରେ ଏନଜାଇଟି ହୁଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭିଡ଼ରେ ବି ଏନଜାଇଟି ହୁଏ। ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସହିତ ମାନସିକ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ଏନଜାଇଟି ଭାବନାକୁ କମ୍ କରିଥାଏ।

୨. ଡିପ୍ରେସନ୍ ରୋଗୀ :

ଡିପ୍ରେସନ୍ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପାଣି ଦେବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ତାହାର କିରଣ ଶରୀରରେ ହାପି ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା କର୍ଟିସୋଲ ପରି ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏବଂ ଡୋପାମାଇନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ସହିତ, ନୂଆ ଏବଂ ଭଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସେ ଯାହା ଡିପ୍ରେସନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ।

୩. ହାଇ ବିପି ଏବଂ ହୃଦ୍ ରୋଗୀ :

ହାଇ ବିପିର ଆରମ୍ଭ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍‌ରୁ ହୁଏ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାର ନିୟମ ଏବଂ ଉଚିତ୍ ସମୟ :

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସକାଳ ୯ ଟା ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଭଲ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ତମ୍ବା ଢାଳରେ ଚାଉଳ, ଚନ୍ଦନ ଏବଂ ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବାବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।