PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଏବେଠୁ ଅସମ୍ଭାଳ, ଆଗକୁ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ହୋଇନି, ତଥାପି ଦିନ ୧୦ଟା ବେଳକୁ ଘରୁ ବାହାରି ହେଉନି । ପଦାକୁ ପାଦ କାଢ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଦେହହାତ ଜଳି ଗଲା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ଆକାଶରୁ ଅଗ୍ନିବର୍ଷା ଭଳି ଅନୁଭବ ହେଉଛି । ଦିନ ୧୨ଟା ବେଳକୁ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇଯାଉଛି । ଦି ପାହୁଣ୍ଡ ବାଟ ଯିବାକୁ ଡର ଲାଗୁଛି । ମୁଣ୍ଡରେ ଓଦା କପଡ଼ା ନପକାଇଲେ ବାହାରକୁ ବାହାରି ହେଉନି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଶନୂଶାନ ହୋଇଯାଉଛି । କାଁ ଭାଁ ଗାଡି ମୋଟର ଚାଲୁଛି । ଜରୁରୀ ପରସ୍ଥିତି ନହେଲେ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତାପ ଲାଗି ରହୁଛି । ସେପଟେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ରୌଦ୍ରତାପ ଯୋଗୁ ହାଟ ବଜାର ବି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ୟୁନିଟ୍‌-୧ ହାଟ, ୟୁନିଟ୍‌-୨ ମାର୍କେଟ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂ, ୟୁନିଟ୍‌-୪ ହାଟ, ଡମଣା ହାଟ, ସୁନ୍ଦରପଦା ହାଟ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ହାଟରେ ଦୋକାନ ବଜାର ଦିନ ୧୧ଟା ବେଳକୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ପରେ ପୁଣି ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଉଛି । ପରିତାପର ବିଷୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅଂଶୁଘାତ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କୌଣସି ଆଶୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜଳଛତ୍ର ଖୋଲିବା ତ’ ଦୂରର କଥା । ଜଳଉତ୍ସ ଗୁଡିକର ଅବସ୍ଥା ବି ପରଖାଯାଇନି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଦୂରଦର୍ଶନ
ମାଧ୍ୟମରେ ବି ଅଂଶୁଘାତ ପ୍ରତିହତ ପାଇଁ କୌଣସି ସଚେତନତାମୂଳକ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଶାସନ ଏଯାଏ ଜାରି କରିନାହିଁ । ଖରା ପ୍ରକୋପ ସାଙ୍ଗକୁ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବେଠୁ ଦେଖାଦେଲାଣି ଉତ୍କଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୂଅ ଶୁଖି ଗଲାଣି । ନଦୀ, ନାଳ ଶୁଖିଲା । ବୋରିଂରେ ପାଣି ଆସୁନି ।

ଲୋକମାନେ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଡାକିଲେଣି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଏଥର ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଲାଗି ରହିବ । ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ପରେ ଏବେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଓ ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଗଲେଣି । ଯଦି ଏବେଠୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ହେଲାଣି ତେବେ ଆଗକୁ କିଭଳି ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଆଜି ରାଜଧାନୀରେ ପାରଦ ପାଖାପାଖି ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁ ଥିଲା । ସକାଳୁ ଉଠିବା ବେଳକୁ ଝାଳରେ ଦେହ ଓଦା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଦିନ ୮ଟାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ତାତି ବଢ଼ିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପାଗ ସାମାନ୍ୟ ବଦଳିଥିଲା । ଆକାଶ ମେଘାଚ୍ଛନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଗୁଳଗୁଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା ।