PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

କମ୍ ବୟସରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡର କେଶ ଧଳା ହେଇଯାଉଛି କି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଘରୋଇ ଉପାୟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତ୍ୟକ ମଣିଷର ପ୍ରାୟ ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ, ମୁଣ୍ଡରେ କେଶର ରଙ୍ଗ ଧୂସର ବା ଧଳା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯେଉଁ ରାସ୍ତା ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଆଉ ଯେତେବେଳେ ମୁଣ୍ଡର କେଶ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ଧଳା ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ । ଏହି କାରଣରୁ, କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା-ଆସିବା ବେଳେ ଲଜ୍ଜା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ କମିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ଏବେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୪ଟି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଧଳା ହେବାରୁ ରୋକି ପାରିବ ।  

କେଶର ଧଳାପଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଁଳା ପ୍ରତିକାର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଅଁଳା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା, ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ମିଳିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶ ପୂର୍ବ ପରି କଳା ରହିବ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର କେଶ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଧଳା ହୋଇଯାଏ, ସେମାନେ ଭ୍ରିଙ୍ଗରାଜ ତେଲ କିମ୍ବା ଭ୍ରିଙ୍ଗରାଜ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଭ୍ରିଙ୍ଗରାଜକୁ କେଶରେ ଲଗାଇବାର ପ୍ରାୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ, ସାମାନ୍ୟ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ଦେବ ।

ସେହିପରି ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ସମୃଦ୍ଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କେଶ ଧଳା ହେବାର ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପିଆଜ ରସ ବାହାର କରି ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ପିଆଜ ରସ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ମୂଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ପୂର୍ବପରି ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କଳା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ଖାଦ୍ୟରେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କେଶରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ, ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ସେଥିରେ କିଛି ପାଣି ମିଶାଇ ଏହାକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ । ଫଳରେ କେଶ ପୂର୍ବ ପରି କଳା ରହିବ ।