PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ, ଡ୍ରାଗନର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବଢିଲା ଭାରତର ଚିନ୍ତା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍  ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ବିପଦ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା, ମାନବିକ ସହାୟତା ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ସୁରକ୍ଷା, ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ । ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ।

ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି, ଯାହା ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଶାନ୍ତି କାରଣ ପାଇଁ ଏହା ବିପଦରେ ରହିଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ଗ୍ୱାଦର ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଏହା ନିକଟରେ ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଗ୍ରାମ ନିର୍ମାଣ ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏହି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ସର୍ବାଧିକ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ଅର୍ଥାତ୍ CPEC ଉପରେ କରିଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ମହାସାଗରର ଲମ୍ବା ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସିଧାସଳଖ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଣ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ହିମାଳୟ ପାର ହେଉଥିବା ରାସ୍ତା ଏବଂ ରେଳପଥ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ।

ତେବେ ଏହି କରିଡର ପାକିସ୍ତାନ ଅକ୍ତିଆର ହୋଇଥିବା କାଶ୍ମୀର (POK) ଦେଇ ଯାଇଥାଏ , ଯାହାକୁ ଭାରତ ନିଜର ବୋଲି କହି ଆସୁଛି । ଭାରତୀୟ ସଂସଦ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ POK ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ । ତେବେ ଚାଇନିଜ୍ କରିଡର ପାକିସ୍ଥାନ ଦେଇ ଯାଇ ପିଓକେ (POK) ର ଖୁଞ୍ଜରାବ ପାସ୍ ଦେଇ ଚାଇନାର ଜିନଜିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶକୁ ଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଭାରତ ପିଓକେ ଦଖଲ କରେ, ତେବେ ଚାଇନାକୁ କେବଳ ଭାରି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହାର ଯୋଗାଣ ଲାଇନ ମଧ୍ୟ କଟାଯିବ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଥାଉକି, ଯେ ବିପଦ କେବଳ ଭାରତରୁ ନୁହେଁ । ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ବାଲୁଚ ଏବଂ ପାଶ୍ଟୁନ୍ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନେ ଚାଇନାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ବଳ ଲୁଟ କରୁଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳତା ଆଡକୁ ନେଇଛି । ଚାଇନାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଏଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚାଇନାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚାଇନାର ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଚାଇନାର ପ୍ରକଳ୍ପର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଦୁଇଟି ନୂତନ ବିଭାଗ ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ଖର୍ଚ୍ଚ ଚୀନ୍ ବହନ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ସେନାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ନାହିଁ । ଏହି ଆଦେଶ ପରେ ଚାଇନାର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ପାକିସ୍ତାନରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର