PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୩: ଇତିହାସରେ ଆପଣମାନେ ଏଭଳି କୌଣସି ରାଣୀ କିମ୍ବା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପଢିଥିବେ ଯିଏକି ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅମର ରହିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ରାଣୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ କି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୀ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ।ଇଜିପ୍ଟର ରାଜକୁମାରୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ସୁନ୍ଦରତାର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନା କେବଳ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଜଣାଥିଲେ ବଂର ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଖୁବ୍ ରହସ୍ୟମୟ ରହିଥିଲା। ଯାହାକି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଦାନକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ, ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଚତୁର ଏବଂ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ଥିଲେ।

source:https://medium.com

ନିଜ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ମାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଓ ତାଙ୍କର ଭାଇ ଟୋଲିମି ଦିୟୋନିସସଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିଥିଳା।  ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଳିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ ସହ୍ୟ ହେଲାନାହିଁ। ସେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁଚ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ଓ ସିରିୟାରେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜକୁମାରୀ ଜଣକ ନିଜର ସାହାସ ଛାଡି ନଥିଲେ।ରୋମ ଶାସକ ଜୁଲିୟନ ସିଜରଙ୍କୁ ନିଜ ମୋହରେ ଫଶାଇ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଇଜିପ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସିଜର ଟୋଲେମିକୁ ହତ୍ୟା କରି ଇଜିପ୍ଟର ରାଜସିଂହାସନରେ ବସିଥିଲେ।

source: nasvete.com

କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟ। କ୍ଲିୟୋପେଟାଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ ରୋମାନ ରୋମନ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସମ୍ରାଟ ଅଗଷ୍ଟ ନିଜର ଶାସନ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ। ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେତେବେଳେ ଅଗଷ୍ଟସଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ସମ୍ମାନରେ ବର୍ଷର ଗୋଟେ ମାସର ନାମ ନିଜ ନାମରେ ରଖିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା, ସେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ପରାଜୟନକୁ ବାର୍ଷିକ ଅନୁସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ୮ମ ମାସକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।  ଯେଉଁମାନେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

source:http://www.9india.com

ଅଗଷ୍ଟସ୍ କ୍ରିୟୋପେଟୟାଙ୍କୁ ରୋମରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନିଜକୁ ମାରି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଲଜ୍ୟା, ଅସହାୟ ଏବଂ ହିଂସାକୁ ସହିବା ବଦଳରେ ନିଜ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁର ବାଟକୁ ଶ୍ରେୟ ମଣିଥିଲେ। ଏବେ ବି ଇତିହାସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଏଭଳି ରହସ୍ୟମୟୀ ରାଜକୁମାରୀ ଭାବରେ ଜଣାଯାଇଥାନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ  ଏବେ ବି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର