PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ୍ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥିଲେ କି ଭାରତୀୟ ପଳାତକ ଜାକିର୍ ନାଏକ ? ଚର୍ଚ୍ଚା ଉପରେ ଭାରତକୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲା କତାର ପ୍ରଶାସନ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିବାଦୀୟ ଇସଲାମ ପ୍ରଚାରକ ତଥା ପଳାତକ ଭାରତୀୟ ଜାକିର ନାଏକଙ୍କୁ ଫୁଟବଲ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା ଖବର ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । ଏହା ଉପରେ ଭାରତକୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛି କତାର । କୂଟନୈତିକ ସ୍ତର ମାଧ୍ୟମରେ କତାର ଭାରତକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ୨୦୨୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦ରେ ଦୋହାରେ ହୋଇଥିବା ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଜାକିର ନାଏକଙ୍କୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା । ଏହା ସହ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଏହି ଭୁଲ ଖବର ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଭାରତ-କତାର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ।

ଭାରତ ଏଭଳି ଆପତ୍ତି ଜଣାଇବା ପରେ କତାରର ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଛି । ମୋଦି ସରକାର କତାରକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଭବ୍ୟ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଯଦି ଜାକିର ନାଏକଙ୍କୁ ଭିଭିଆଇପି ବକ୍ସରୁ ଫୁଟବଲ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଭାରତ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ।

ତେବେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ କତାର ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଧନଖଡ ୨୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପରଦିନ କତାର ଛାଡିଥିଲେ । କତାରରେ ଭାରତୀୟ ବିଦେଶୀ ମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଫୁଟବଲ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । କତାର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାକିର ନାଏକ ଦୋହାକୁ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥାଇପାରନ୍ତି । କତାର ସରକାର ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାକିର ନାଏକ ବିବାଦ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ ଏବଂ କତାର ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଜାକିର୍ ନାଏକ ୨୦୧୬ ରେ ଭାରତ ଛାଡି ମାଲେସିଆ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ଆବାସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ମାଲେସିଆରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଜାକିର ନାଏକ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଏବଂ ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଗ୍ରବାଦକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପଳାତକ ଅଛନ୍ତି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନାଏକଙ୍କ ଇସଲାମିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଆଇଆରଏଫ) କୁ UAPA ଅଧୀନରେ ଏକ ବେଆଇନ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାକୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲା । ଇଣ୍ଟରପୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ନାଏକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରେଡ କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ କାନାଡାରେ ନାଏକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର