PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଦଲାଇଲାମାଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ଦେବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିବେ ସର୍ବଦଳୀୟ ସମୁହ; ଆମେରିକାର ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ

Image Courtesy: India Today

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦/୦୮: ତିବ୍ବତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦେବାକୁ ସୁପାରିଶ ହୋଇପାରେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ତିବ୍ବତର ସର୍ବଦଳୀୟ ସମୁହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ଦାବି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ସଂସଦୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ତିବ୍ଦତୀୟ ନୀତି ଏବଂ ଅଧିନିୟମ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଏହାକୁ ଆପଣେଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦଳରେ ବିଜେପି ସମେତ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ତିବ୍ଦତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ସହିତ ଏଥିପାଇଁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗତ ବର୍ଷ ତିବ୍ଦତରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ଦଳ ପୁନଃ ସକ୍ରିୟ ହେବା ପରେ ଏହା ସେଠାରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଥିଲା। ଡିସେମ୍ବରରେ ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ସଂସଦରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ଦଳର କିଛି ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାପ୍ରକଟ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ “ତିବ୍ଦତୀୟ ସ୍ବାଧିନତା ବାହିନୀକୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ତଥା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଯୋଜକ ସୁଜିତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସର ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ, କାରଣ ଆମେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶର ସାଂସଦ ଅଟୁ। ରେଜୋଲୁସନ ପାସ କରିବାକୁ ଆମର ସମସ୍ତ ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଆମକୁ କ’ଣ କରିବାକୁ ହେବ ତାହା କହିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆମେ ତିବ୍ବତକୁ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରୁ, ତେବେ ଏହା ଟିକିଏ ଅଧିକ ହେବ, କାରଣ ଭାରତର ନିଜସ୍ୱ ଚୀନ୍ ନୀତି ରହିଛି। ଆମେ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ତିବ୍ଦତୀୟମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ କହୁଛୁ। ଡାଉନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବାରୁ ଆମେ ତିବ୍ଦତୀୟ ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ଦାବି କରୁଛୁ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ତିବ୍ଦତ ନୀତି ଏବଂ ସମର୍ଥନ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଏହି ଦଳ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ଼ଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହଲରେ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର