ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ
  • ||
  • କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ଚୟନ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ଓସେପା ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ କାଏମ ରଖିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ମାନିବା ସହ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏସପି ସାଗରିକା ନାଥଙ୍କ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଥରବନ୍ଦ ବସ୍ତିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ
  • ||
  • ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଅସଲି ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ସିବିଆଇ ପୋଲିସ, ଲୋକଙ୍କଠୁ ଲୁଟୁଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ଅଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର, ବୁଧବାର ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ କାମଚଳା ବାସ୍ପପତି, ୨୦ ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଅଶାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦୋକାନ ବଜାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରେଳବାଇରେ ୪ ଲକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିବ ନିଯୁକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ଥିବା ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ମୋଦି ସରକାର ଆଜି ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ରେଳବାଇରେ ଆସନ୍ତା ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରେଳବାଇ ଚାକିରିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ନୂଆ ଆଶାର କିରଣ ଭଳି ହେବ । ଖୋଦ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ୍‌ ବୁଧବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ୨.୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ । କିନ୍ତୁ ଖାଲି ଥିବା ପଦବୀ ଓ ଅବସର ନେବାକୁ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଯଦି ମିଶାଯାଏ, ତେବେ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।
ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ୨.୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି ବାଦ୍‌ ଏବେ ରେଳବାଇରେ ୧.୩୨ ଲକ୍ଷ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ତା’ଛଡ଼ା ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏ ସବୁକୁ ମିଶାଇଲେ ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରେଳବାଇ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ତେବେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଗେଇଛି ଏବଂ ଏହା ଦୁଇରୁ ଅଢ଼େଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ ।
ରେଳବାଇରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ୨.୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ପଦବି ବାବଦରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ ଗୋୟଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୪୨୮ ପଦବି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଫେବ୍ରୁଆରୀ କିମ୍ବା ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ । ସେହିଭଳି ୨୦୨୦ ମେ କିମ୍ବା ଜୁନ୍‌ରେ ୯୯ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ । ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ନୂଆ ପଦବି (୨.୩ ଲକ୍ଷ) ମଧ୍ୟରେ ୩୪,୦୦୦ ଏସ୍‌ସି, ୧୭,୦୦୦ ଏସ୍‌ଟି ଏବଂ ୬୨,୦୦୦ ପଦବି ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ରହିବ । ଆର୍ଥିକ ଦିଗରୁ ପଛୁଆ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୩,୦୦୦ ଚାକିରି ସଂରକ୍ଷଣ ରହିବ ।
ଏ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋୟଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବକଯୁବତୀ ରେଳବାଇରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଦେଶର ସେବା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବୁ । ଏଥିସହ ଗୋୟଲ୍‌ ପୂର୍ବ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବର ଉପା ସରକାର ଯଦି ରେଳବାଇରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିବେଶ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆଜି ଏଭଳି ଦିନ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିନଥାନ୍ତା । ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖାଯାଇ ନୂଆ ରେଳଲାଇନ୍‌ କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୋଦି ସରକାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.