PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌: ଖସିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦରେ ଥରି ଉଠିଲା ପୁରା ଗାଁ
  • ||
  • ଧାନବାଦ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତର ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସହ ୬ ମୃତ, ଅଳ୍ପକେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ରୋଗୀ
  • ||
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଗେମ୍‌ ଚେଞ୍ଜର ହେବେ ଏହି ୫ ଖେଳାଳି, କାହାକୁ ମିଳିବ ସୁଯୋଗ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/ ୧୨: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ପରାଜୟ ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଡିସେମ୍ବର ୪ରୁ ବାଂଲା ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ଖେଳିବ ଭାରତ । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ବକପ ପୂର୍ବରୁ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ କାଉଣ୍ଟଡାଉନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କାରଣ ଏହି ସିରିଜରେ ଭାରତର ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ଖେଳିବେ । ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି ଲୋକେସ ରାହୁଲଙ୍କ ଭଳି ଭେଟେରାନ୍‌ଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତିତ ଆଉ କିଛି ଉଦୀୟମାନ ଖେଳାଳି ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଆସନ୍ତା ବିଶ୍ବକପରେ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି । ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଗେମ୍‌ ଚେଞ୍ଜର ବି ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏଭଳି ୫ ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା ।

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ: ଟ୍ବେଣ୍ଟି ଟ୍ବେଣ୍ଟି ଫର୍ମାଟରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିସାରିଛନ୍ତି ହାର୍ଡହିଟର୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ । ନିଆରା ବ୍ୟାଟିଂ ଶୈଳୀ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସଟ୍‌ ଖେଳିବାରେ ମାହିର ସୂର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରତି ବିଶ୍ବର ନମ୍ବର୍‌ ଓ୍ବାନ୍‌ ଟି-୨୦ ବ୍ୟାଟର୍‌ । ଖୁବ କମ ଦିନରେ ଅନେକ ଭେଟେରାନ୍‌ଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇସାରିଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିନଥିବାରୁ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିନାହାନ୍ତି ସ୍କାଏ । ତେଣୁ ସେ ଆସନ୍ତା ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ବକପରେ ଦଳ ପାଇଁ ଗେମ୍‌ ଚେଞ୍ଜର ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଉମ୍ରାନ ମଲିକ: ଜାମ୍ମୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ନାଁରେ ଜଣାଶୁଣା ଉମ୍ରାନ ମଲିକ ନିଜ ବୋଲିଂ ଗତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଲଗାତାର ଭାବେ ୧୪୫ କିମି ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ଉମ୍ରାନ ମଲିକ ଉଭୟ ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଟି-୨୦ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁ କରିସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଲଗାତାର ଭାବେ ସୁଯୋଗ ମିଳୁନାହିଁ । ବିଶ୍ବକପ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସିରିଜରେ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ନିଜ ମାଟିରେ ବିଶ୍ବକପ ଖେଳାଯାଉଥିବାରୁ ଭାରତ ସ୍ପିଡ୍‌ ଷ୍ଟାର ଉମ୍ରାନ୍‌ ମଲିକଙ୍କୁ ଉପଯୋଗ କରିପାରେ ।

ପୃଥ୍ବୀ ସ’ : ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହି ଯୁବ ତାରକା ବ୍ୟାଟର୍‌ଙ୍କୁ କିଛିଦିନ ହେଲା ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରାଯାଉଥିବା ମନେ କରାଯାଉଛି । ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଖୁବ ରନ୍‌ ବନାଉଥିବା ପୃଥ୍ବୀ ସ’ ଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ରେଟ୍‌ ବି ଦମଦାର ରହିଛି । ତଥାପି ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ନମିଳିବା କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଅନେକ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ମତ ଦେଉଛନ୍ତି । ପୃଥ୍ବୀଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଗଲେ ସେ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ବିଶ୍ବକପରେ ଓପନର୍‌ ଭାବେ ବଡ ଭୂମିକା ନିଭାଇପାରିବେ ।

ଶ୍ରେୟସ ଆୟର: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଟପ୍‌ ଅର୍ଡରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ ନାହିଁ । ଦଳରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ ଓ ଲୋକେସ ରାହୁଲଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ରହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଶ୍ରେୟସ ଆୟର ଦମଦାର ଫର୍ମରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ଯେତେବେଳେ ବି ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି ସେ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦିନିକିଆରେ ମୋଟ ୩୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୧୪୨୮ ରନ କରିଛନ୍ତି ଆୟର । ଯେଉଁଥିରେ ୨ଟି ଶତକ ଏବଂ ୧୩ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଛି । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଆସନ୍ତା ବିଶ୍ବକପରେ ଦଳ କିଛି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ।

ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସୁନ୍ଦର: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଲଗାତାର ଭାବେ ଜଣେ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ନେଇ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛି । ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବେ ହାର୍ଦ୍ଧିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିନେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସ୍ପିନ୍‌ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି ଭାରତ । ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସୁନ୍ଦରଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଦଳରେ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଆଉ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ସହ ଦଳ ପାଇଁ ସଙ୍କଟମୋଚକ ସାଜିଥିଲେ ଓ୍ବାଶିଂଟନ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ମଧ୍ୟ କମାଲ କରିଥିଲେ ସୁନ୍ଦର । ତେଣୁ ଆଶନ୍ତା ବିଶ୍ବକପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବେ ସ୍କ୍ବାଡରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି ।