PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଜହ୍ଲାଦ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ୫୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ଆବେଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୩: ବେରୋଜଗାରୀ ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ଏବେ ଯେ କୌଣସି ଚାକିରି ହେଉ କିମ୍ବା ପଦବୀ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବହୁ ଚାକିରି ଏଭଳି ଅଛି, ଯାହାକି ନିଜର କାମ କାରଣରୁ ଚର୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏବେ ଏଭଳି ଏକ ଚାକିରି ପାଇଁ ୫୦ ଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପାଇ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନକାରୀ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଆମେରିକାର ଜଣେ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚାକିରି ହେଉଛି ଜହ୍ଲାଦର, ଯିଏକି ଜେଲରେ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇ ସାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରଶୀରେ ଫାଶୀ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାଟି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଜହ୍ଲାଦ ହେବା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ମାତ୍ର ୨ ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି ୧୦୦ ଜଣ ଆବେଦନ।

  ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟର ତସ୍କରିକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଫାଶୀ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନ୍ୟାୟ ଓ କାରାଗର ସୁଧାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନାମ ଓ ସାକ୍ଷାତକାରର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଫାଶୀ ଦେବା ଆଇନ ବୈଧ। କିନ୍ତୁ ୧୯୭୬ ପରେ ସେଠାରେ କାହାକୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ପୂର୍ବତନ ଜହ୍ଲାଦ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଏଠାରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜହ୍ଲାଦ କେହି ନାହାଁନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ଫେବୃଆରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ଏହି ମାମଲାରେ ୪୮ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଆଗ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ୨୦୦୪ ଠାରୁ ଏଠାରେ ଜହ୍ଲାଦ ଅଭାବରୁ  ବଳାତ୍କାର,ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ଏବଂ ହତ୍ୟା ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ପାଇଁ କେବଳ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି।