PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ଜହ୍ଲାଦ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ୫୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ଆବେଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୩: ବେରୋଜଗାରୀ ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ଏବେ ଯେ କୌଣସି ଚାକିରି ହେଉ କିମ୍ବା ପଦବୀ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବହୁ ଚାକିରି ଏଭଳି ଅଛି, ଯାହାକି ନିଜର କାମ କାରଣରୁ ଚର୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏବେ ଏଭଳି ଏକ ଚାକିରି ପାଇଁ ୫୦ ଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପାଇ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନକାରୀ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଆମେରିକାର ଜଣେ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚାକିରି ହେଉଛି ଜହ୍ଲାଦର, ଯିଏକି ଜେଲରେ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇ ସାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରଶୀରେ ଫାଶୀ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାଟି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଜହ୍ଲାଦ ହେବା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ମାତ୍ର ୨ ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି ୧୦୦ ଜଣ ଆବେଦନ।

  ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟର ତସ୍କରିକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଫାଶୀ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନ୍ୟାୟ ଓ କାରାଗର ସୁଧାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନାମ ଓ ସାକ୍ଷାତକାରର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଫାଶୀ ଦେବା ଆଇନ ବୈଧ। କିନ୍ତୁ ୧୯୭୬ ପରେ ସେଠାରେ କାହାକୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ପୂର୍ବତନ ଜହ୍ଲାଦ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଏଠାରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜହ୍ଲାଦ କେହି ନାହାଁନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ଫେବୃଆରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ଏହି ମାମଲାରେ ୪୮ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଆଗ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ୨୦୦୪ ଠାରୁ ଏଠାରେ ଜହ୍ଲାଦ ଅଭାବରୁ  ବଳାତ୍କାର,ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ଏବଂ ହତ୍ୟା ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ପାଇଁ କେବଳ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର