PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

କଟାମୁଣ୍ଡକୁ ଯୋଡିବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବିକଶିତ କରିପାରନ୍ତି ଏହି ୮ଟି ପ୍ରଜାତିର କୃମି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୭।୩: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଭଳି ୪ଟି ପ୍ରଜାତିର ସାମୁଦ୍ରିକ ଫିତା କୃମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ନିଜର କଟିଯାଇଥିବା ମୁଣ୍ଡକୁ ପୁଣିଥରେ ଯୋଡି ପାରନ୍ତି। ଏପରିକି ସେମାନେ କଟି ଯାଇଥିବା ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ଯୋଡିବା ସହ ନିଜର ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବିକଶିତ କରିପାରିତାନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ୪ଟି ପ୍ରଜାତିର କୃମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଯେଉଁ କୃମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ତାହା ଟିକେ ଖାସ୍, କାରଣ ଏମାନଙ୍କ ପୂର୍ବଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଏଭଳି କ୍ଷମତା ନଥିଲା। ଏମାନେ ସମୟ ସହିତ ନିଜକୁ ବିକଶିତ କରିପାରିଛନ୍ତି।

 ଝିଟିପିଟି ବା ଗୋଧି ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ, ବୁଢିଆଣୀ ଓ କିଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛ ନିଜର ଅଙ୍ଗକୁ ପୁଣିଥରେ ଯୋଡିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଫିତା କୃମିର ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଜାତି ରହିଛି, ଯାହାକି ନିଜ ଟିସୁର ଛୋଟ ଛୋଟ ଟୁକୁଡାକୁ ପୁଣିଥରେ ନୂଆ ଭାବରେ ତିଆରି କରିବାରେ।  କୁହାଯାଏ ଯେ ଅଙ୍ଗକୁ ପୁନଃ ଗଠନ କରିବା ବିଶେଷ କୌଶଳ ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ବଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ଜୀବ ରହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ପୀଢି ପରେ ପୀଢି ଏହି ବିଶେଷତ୍ବକୁ ବଜାୟ ରଖିଥାନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଜୀବଙ୍କର ସମୟ ସହିତ ଏହା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୁଣିଥରେ  ଯୋଡିବାର କ୍ଷମତା ଭିନ୍ନ-ଭିନ୍ନ ୪ଟି ପ୍ରଜାତିରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ମାରିଲାଣ୍ଡର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଏଲେକ୍ଲୋଞ୍ଜଡା ବେଲି କହିଛନ୍ତି ଏଥରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଆମେ ଯେତେବେଳେ ଜୀବଙ୍କର ତୁଳନା କରିଥାଉ  ଏହା ମାନିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଅଙ୍ଗକୁ ଯୋଡିବାର କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ପୂର୍ବଜଙ୍କ ଠାରୁ ପାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେଜ ଜୀବ ଭିତରେ ଏଭଳି କ୍ଷମତା ରହିଛି। ଏପରିକି ମଣିଷ ଶରୀରରେ  ଯଦି କିଛି କ୍ଷତ ଥାଏ  ତେବେ କିଛି ଦିନ ପରେ  ସେହି ସ୍ଥାନରେ ତ୍ବଚା ପୁନଃର୍ବାର କ୍ଷତସ୍ଥାନକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ। ବିକାଶ କ୍ରମରେ ବହୁତ ପଛରେ ରହିଯାଇଥିବା କିଛି ସୁକ୍ଷ୍ମଜୀବ ଏଭଳି ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶରୀରକୁ ଯୋଡିବା ସହ ଏହାକୁ ବିକଶିତ ମଧ୍ୟ କରିନେଇଥାନ୍ତି।  ଯେଉଁ ଜୀବ ବିକାଶ କ୍ରମରେ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲେ ଓ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗଠନ ଜଟିଳ ହୋଇଚାଲିଲା, ଅଙ୍ଗର ପୁନଃ ଗଠନ କରିବାର ତାଙ୍କର କ୍ଷମତା କମ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜଣକ ମତପ୍ରକାଶ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର