PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

‘ହାଲ୍’କୁ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ଉଦ୍ୟୋଗ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ହାଲ)କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏୟାର ଚିଫ ମର୍ଶାଲ ବି.ଏସ୍ ଧନୋଆ କହିଛନ୍ତି, ହାଲ୍କୁ ସମର୍ଥନ କଲେ ଆମର ଲଢ଼ିବା ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । କମ୍ପାନିକୁ ଆମେ ରିହାତି ଦେବ ନାହିଁ ।
ଏଠାରେ ଗୁରୁବାର ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଏୟାର ଚିଫ୍ ମର୍ଶାଲ ଧନୋଆ କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୋ÷ଶଳରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିର୍ମାଣକୁ ବାୟୁସେନା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ହାଲ୍କୁ ୧୯୮୫ରେ ୨୦ଟି ହାଲୁକା ଯୁଦ୍ଧବିମାନ (ଏଲ୍ସିଏ) ‘ତେଜସ’ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅର୍ଡ଼ର ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ କମ୍ପାନି ମାତ୍ର ୧୦ଟି ବିମାନ ନିର୍ମାଣ କରି ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଇଛି । ତେବେ ଏହି ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ନିଜେ ଦାୟୀ ବୋଲି ପ୍ରକାଶିତ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ବାୟୁସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ହାଲ୍କୁ ଆମେ ଏହି ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ରିହାତି ଦେଇପାରିବୁ । କିନ୍ତ ସୀମାରେ ଲଢ଼ିବାବେଳେ ଶତ୍ରୃ କଣ ଆମକୁ ରିହାତି ହେବ କି ବୋଲି ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି । ବାୟୁସେନା ଲଗାତାର ମାନଦଣ୍ଡ ପରିବର୍ତନ କରୁଥିବାର ହାଲ୍ ରେ ତେଜସ ନିର୍ମାଣ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏୟାରଚିଫ୍ ମର୍ଶାଲ ଧନୋଆ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସର ଦାସଲ୍ଫ ଆଭିଏସନ କମ୍ପାନିଠାରୁ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା ବେଳେ ସେଥିରେ ହାଲ୍କୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଠିଫେନ୍ସକୁ ଅଫସେଟ୍ ପାର୍ଟନର କରାଯିବାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା ବେଳେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ ବେଶ୍ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛି । ବାୟୁସେନା ବର୍ତମାନ ହାଲ୍ ନିକଟକୁ ୪୦ଟି ଏଲ୍ସିଏଏମ୍ କେଆଇ-୧ ପାଇବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୮୩ଟି ଏଲ୍ସିଏଏମ୍ କେଆଇ-୧ଏ ଯୋଗାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୋ÷ଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ଉଡ଼ାଣ ବେଳେ ଘଟୁଥିବା ଅଘଟଣ ବିଷୟରେ ଏୟ।।ରଚିଫ୍ ମାର୍ଶଲ ଧନୋଆ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ଜଣ ପାଇଲଟ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର