PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

କିସମିସ୍ ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ, ଶରୀରରେ ହେବ ନାହିଁ ରକ୍ତର ଅଭାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୭: ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଜର ଧ୍ୟାନ ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ପରେ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ନହେବ। ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତା ହୋଇନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ସହିତ ମହୁ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦୁଇଟିକୁ କିପରି ଖାଇବେ ଏବଂ ରକ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫାଇଦା କ’ଣ?

କିସମିସ୍ ଏବଂ ମହୁ ପୋଷକ ତତ୍ୱରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର କେବଳ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇ ନଥାଏ, ବରଂ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ।  ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ କଫ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ରାମବାଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଉଭୟ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ୬-୭ କିସମିସକୁ ରାତିସାରା ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ। ପରଦିନ ସକାଳେ ଏହାକୁ ଛାଣି ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ।

ଏହାକୁ ଖାଇବାର ଫାଇଦା :

-ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ବ୍ୟତୀତ କିସମିସ୍ ଏବଂ ମହୁ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

-ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାରେ ମହୁ ଏବଂ କିସମିସ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଦିନ ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ।

-ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍।