ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସିଲ୍‌ ହେଲା ୭ ବାର, ପୈଠ କରି ନଥିଲେ ଭଡ଼ା ଚୁକ୍ତିନାମା
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଇଗ୍ନୋ ନାମଲେଖା ଅବଧି, ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ
  • ||
  • ଶନିବାର ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ବିହାର ଫୁଟ୍‌ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍‌ ଲୋକାର୍ପଣ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କରିବେ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ
  • ||
  • ୧୦୦ ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୂଡାନ୍ତ ! କଟିପାରେ ୭୦ ସାଂସଦଙ୍କ ଟିକେଟ, ନୂଆ ମୁହଁ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର ଏଟିଏମ୍‌ ଛକରେ ବୋମାମାଡ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତି କାର୍‌କୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଏ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀ ଲମ୍ବିବ: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ କଲବଲ କରିବ ଖରା, ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଜିମ୍ବାୱେ ସବୁଠୁ ଦୟନୀୟ ଦେଶ, ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡ ସବୁଠୁ ଖୁସି: ୧୦୩ ନମ୍ବରରେ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫/୦୫: ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଷ୍ଟିଭ୍‌ ହାଙ୍କେଙ୍କ ଆନୁଆଲ ମିଜରି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ଏଚଏଏମ୍‌ଆଇ) ବା ବାର୍ଷିକ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ସୂଚକାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଦୟନୀୟ ଦେଶ । ମୋଟ ୧୫୭ ଦେଶକୁ ନେଇ ଏହି ସୂଚକାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଜିମ୍ବାୱେ ୧ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି । ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଆଧାରରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ମୁତାବକ, ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ଜିମ୍ବାୱେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଯୁଦ୍ଧଗ୍ରସ୍ତ ୟୁକ୍ରେନ୍‌, ସିରିୟା, ସୁଦାନ ଭଳି ଦେଶଠାରୁ ଜିମ୍ବାୱେରେ ଲୋକେ ସବୁଠୁ ଦୟନୀୟ ଭାବେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଗତବର୍ଷ ୨୪୩.୮%କୁ ବଢ଼ିଥିଲା । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ବେରୋଜଗାରୀ, ଅତ୍ୟଧିକ ଋଣ, ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ଆଦି କାରଣ ପାଇଁ ଜିମ୍ବାୱେର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ବୋଲି ଷ୍ଟିଭ୍‌ ହାଙ୍କେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚକାଙ୍କର ଶୀର୍ଷ ୧୫ ଭିତରେ ଭେନେଜୁଏଲା, ସିରିୟା, ଲେବାନନ୍‌, ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ୟେମେନ, ୟୁକ୍ରେନ୍‌, କ୍ୟୁବା, ତୁର୍କୀ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ହାଇତି, ଆଙ୍ଗୋଲା, ଟୋଙ୍ଗା ଏବଂ ଘାନା ରହିଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୦୩ ରହିଛି । ଭାରତ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ପାଛର ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ବେରୋଜଗାରୀ । ଆମେରିକା ୧୩୪ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ସବୁଠୁ ଖୁସି ଦେଶ ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରେ କୁଏତ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌, ମାଲେସିଆ, ତାଇୱାନ, ନାଇଜର, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଟୋଗୋ ଏବଂ ମାଲ୍‌ଟା ରହିଛି

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.