PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଆପୋଷ’ ଯୋଜନା, ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ନିକଟତର ହେବ ପୁଲିସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଟୁଇନ୍‌ସିଟିର ବସ୍ତିଗୁଡି଼କରେ ଅପରାଧର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭିଡ଼ରେ ଅପରାଧୀମାନେ ଲୁଚିରହି ଅପରାଧ ଘଟାଉଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେଠାକାର ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସାମିଲ କରାଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଧରି ଏପ୍ରକାର ଅପରାଧର ମାତ୍ରା କମାଇବାକୁ କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ଏକ ନୂଆ ଉପାୟ ଆପଣାଇଛି । ଆଜିଠୁ ‘ଆପୋଷ’(ଅଲ୍‌-ରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରମୋଶନ ଅଫ୍‌ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଇନ୍‌ ସ୍ଲମ୍‌ ୟଙ୍ଗ ଆଣ୍ଡ ଜୁଭେନାଇଲ ଏଗେନଷ୍ଟ ନାରକୋଟିକ୍ସ ଆବ୍ୟୁଜ୍‌) ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ଆପୋଷ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ପୁଲିସ ଆଶା ରଖିଛି ।
ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ(ଗୃହ ବିଭାଗ) ଅସୀତ୍‌ ତ୍ରିପାଠୀ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଅପରାଧ ଓ ନିଶା କାରବାର ପ୍ରାୟ ୬୦ଭାଗ ବସ୍ତିରେ ଘଟୁଛି । ଏଠାରେ ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଅପରାଧୀମାନେ ପୁଲିସକୁ ଚକମା ଦେଇ ବସ୍ତିରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା ସହ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ । ଉତ୍ସବରେ ଯୋଜନାର ଲୋଗୋକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୫ଟି ଓ କଟକର ଗୋଟିଏ ବସ୍ତିରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି । ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଖୁବଶୀଘ୍ର ବସ୍ତିରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ।
ସହରର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛନ୍ତି ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା । ପ୍ରାୟ ୪ ଶହରୁ ଅଧିକ ଛୋଟବଡ଼ ବସ୍ତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଦୁର୍ବଳ ସାମାଜିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଯାହାର ଫାଇଦା ନେଇ ଅପରାଧୀମାନେ ବସ୍ତିରେ ଆଡ୍ଡା ଜମାଉଛନ୍ତି । ନିଶା କାରବାରର ମୁଖ୍ୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟୁଛି ବସ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ । ବସ୍ତିରେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ବୁଝାଇବା ସହ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ନିଶାସେବନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ନେଇ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ବଣ୍ଟାଯିବ । ଅପରାଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଗକୁ ସେମାନେ ପୁଲିସକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବେ ବୋଲି ପୁଲିସ ଆଶା ରଖିଛି ।
ପୁଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ୍‌ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ଯୋଜନାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡି଼ବା । ପୁଲିସ ପ୍ରତି ଥିବା ଭୟକୁ କମାଇବା । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନା ତଦାରଖର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସଫଳ କରିବା ଲାଗି ବିଏମସି, କ୍ରୀଡ଼ା, ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଉତ୍ସବରେ ଡିସିପି(ଭୁବନେଶ୍ୱର) ଅନୁପ ସାହୁ, ଡିସିପି (କଟକ)ଅଖିଳେଶ ସିଂଙ୍କ ସମେତ ବହୁବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।