PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

ଡିଆରଡିଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସୂଚନା: ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ୧୦୦ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୬ମାସ ଦିନ ରାତି କାମ କରିଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୩: ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର ମହାକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ନିଜ ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଛି। ‘ମିଶନ୍‌ ଶକ୍ତି’ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମହାକାଶରେ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଉପଗ୍ରହକୁ ଖସାଇବାର ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ସାଧନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ଉପଗ୍ରହ ଭେଦୀ ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା। ଡିଆରଡିଓର ୧୦୦ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ହିଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି  ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ସଂସ୍ଥାର (ଡିଆରଡିଓ)ର  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜିଏସ୍‌ ରେଡ୍ଡୀ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ମିଶନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଅତି ଗୋପନୀୟ ଭାବରେ ୬ ମାସ ହେଲା ଜୋରସୋରରେ କାମ ଚାଲିଥିଲା।  ୧୦୦ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ମିଶନ୍‌ର ସଫଳତା ପାଇଁ ଦିନରାତି ଏକ କରି କାମ କରୁଥିଲେ। ମିଶନ୍‌ର ସମସ୍ତ କଥା ଗୁପ୍ତ ରହୁଥିଲା ଏବଂ ଲଞ୍ଚ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ କେବଳ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଡୋଭାଲ ରିପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଦେଉଥିଲେ।’

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଣ୍ଟି ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲଜି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି। ତେବେ ଏସବୁ ଟେକ୍ନୋଲଜି ସମୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବଦେଶୀ। ଉପଗ୍ରହକୁ ଭେଦି ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ବାରା ଆମର କ୍ଷମତା ବଢିବା ସହିତ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ଭାବରେ କାମ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏ-ସ୍ୟାଟ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଶ୍ରୀ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ମିସାଇଲ୍‌ଟି ଲୋ ଆର୍ଥ ଅରବିଟ୍‌ ବା ନିମ୍ନ ଭୂକକ୍ଷରେ ସ୍ଥାପିତ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌କୁ ‘ହିଟ୍ ଟୁ କିଲ୍‌’ ମୋଡରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା। ଏହା ଅନ୍ୟ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମିସାଇଲ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। କିନ୍ତୁ  ଆମେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିବାରୁ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌କୁ   ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲୁ।’ ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ପରୀକ୍ଷଣ କୌଣସି ଦେଶ ବିରୋଧରେ କରାଯିବାକୁ ହୋଇନି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର