PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

କଳାଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗ; ଆଉ ୫୦ ଭାରତୀୟଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଦେବ ସ୍ୱିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ସରକାର ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିବା ଅତିକମ୍‌ରେ ୫୦ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇବେ । ଏନେଇ ସ୍ୱିସ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କଳାଧନ ମହଜୁଦ ରଖିଥିବା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ନିୟାମକ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କଡ଼ାକଡ଼ି କରି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତକୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ଏହି ସ୍ୱିସ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ରିଅଲ୍‌ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌, ଆର୍ଥିକ ସେବା, ଆଇଟି, ଟେଲିକମ୍‌, ହୋମ୍‌ ଡେକର୍‌, ବୟନ ଶିଳ୍ପ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସାମଗ୍ରୀ, ରତ୍ନପଥର ଓ ଗହଣା ଭଳି ବ୍ୟବସାୟ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ । ଭାରତ-ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ତଥ୍ୟ ସେୟାରିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡ଼ିତ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କଳାଧନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭୂସ୍ୱର୍ଗ ବୋଲି ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଧାରଣାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର କଠିନ ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଭାରତ ସମେତ ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଳାଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥା ରାଜନୈତିକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିଆସିଛି ।

୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା, ସ୍ୱିସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମହଜୁଦ ଥିବା କଳାଧନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲାର ତଥ୍ୟ ବିନିମୟ ପାଇଁ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଜୋରଦାର ହୋଇଥିଲା ।

ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି, ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱିସ୍‌ ସରକାର ବହୁ ଗେଜେଟ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୫୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛି । ନୋଟିସ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ତଥ୍ୟକୁ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କାହିଁକି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ, ସେନେଇ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବାକୁ ଏହା ଅନ୍ତିମ ସୁଯୋଗ ।

ସ୍ୱିସ୍‌ ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ଗେଜେଟ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡ଼ିକରେ କିଛି ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେକଙ୍କ ସର୍ଟ ନେମ୍‌ ବା ଇନିସିଆଲ୍‌ ନେମ୍‌ ରହିଛି । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଭଗୱାନ ରାମଚାନ୍ଦ, ପୋତଲୁରି ରାଜାମୋହନ ରାଓ, କଳ୍ପେଶ ହରସଦ୍‌ କିନାରିୱାଲା, କୁଲ୍‌ଦୀପ ସିଂହ ଢିଙ୍ଗରା, ଭାସ୍କରନ୍‌ ନଳିନୀ, ଲଳିତାବେନ୍‌ ଚିମନ୍‌ଭାଇ ପଟେଲ, ସଞ୍ଜୟ ଡାଲ୍‌ମିଆ, ପଙ୍କଜ କୁମାର ସରୌଗୀ, ଅନିଲ ଭରଦ୍ୱାଜ ପ୍ରଭୃତି ଅଛନ୍ତି । ସ୍ୱିସ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପାନି କୋଲ୍‌କାତା, ବାଙ୍ଗାଲୋର, ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଭଳି ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ରହିଛି ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗତ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱିସ୍‌ ସରକାର ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ତଥ୍ୟ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଯାଞ୍ଚ ହେଉଥିବା ବହୁ ମାମଲାର ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର