PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଧାର୍ମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ, ୧୫ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର…
  • ||
  • HSRP ମାମଲା : ୧,୨,୩ ଏବଂ ୪ ନମ୍ଵର ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ମାସ ସମୟ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ପୁରୀରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ କୁଲତା ସମାଜର ଧର୍ମଶାଳା, ସୁନାମୁହିଁରେ ୧ ଏକର ଜାଗା ଓ ୩ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ମୈଦଲପୁର : ବନ୍ଧୁକ ମରାମତି ବେଳେ ଗୁଳି ଫୁଟି ୪ ଆହତ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରେଢ଼ାଖୋଲ : ଔଷଧ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଧକ୍କାରେ ୪ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଚୂରମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ATM ଭିତରେ ପଶିଲା ନାଗ, ଦେଢ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର କଲା ସ୍ନେକ୍ ହେଲ୍ପଲାଇନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସାମୁଦ୍ରିକ ବାୟୁ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାତ୍ରି ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ନାରାୟଣପାଟଣା : ଝାଙ୍କିରିକାରିଲି ଗାଁ ପାହାଡ଼ରେ ମାତିଛି ମହାବଳ, ପୁଣି ଏକ ଛେଳିକୁ ମାରି ଖାଇଲା ବାଘ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଧାନ ଖଳାରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ବର୍ଷକର ଅମଳ ଫସଲ
  • ||

ମାସକ ଭିତରେ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଯିବ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌

source: http://capitalhospital.nic.in

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲର ଭିତ୍ତିଭୂମି ସଜଡ଼ାଯିବ । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜେରିଆଟିକ୍‌ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ବୟସ୍କ ରୋଗୀ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ । ଡିଆର୍‌ ଟିବି ସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ । ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ଥିବାରୁ ଡିଆର୍‌ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏହାଛଡ଼ା କ୍ୟାନସର ୱାର୍ଡ ଏଇ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧୁରା କାମକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର । କ୍ୟାନ୍‌ସର ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଓପିଡି, ଡେ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌ ସହ ପେଲିଆଟିଭ୍‌ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବ । ଏବେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲର ଶିଶୁ ବିଭାଗ ବିଲ୍ଡିଂରୁ କାମ କରୁଛି । ତେବେ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ଦେବା ପରେ ଯାଇ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ସଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ଦେବାକୁ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି । ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗୀ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ ଥିବା ନୂଆ ଜାଗାକୁ ଉଠିଯିବ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ । ବର୍ଷେ ହେଲା ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଅଭାବରୁ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଉଠିପାରୁନଥିଲା କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ । ଏବେ ନୂଆ ବିଲ୍ଡିଂରେ ୟୁନିଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସାରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।
କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜେରିଆଟିକ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବାକୁ ୨ ବର୍ଷ ତଳୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜେରିଆଟିକ୍‌ ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ମେଡିସିନ୍‌ ୱାର୍ଡ ଉପରେ ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ତିଆରି ହେବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡରେ ୧୦ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ତେବେ ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ଥିବାରୁ ଓପିଡି ଖୋଲିବନି କେବଳ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ଉପର ମହଲାରେ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବାକୁ ଥିବାରୁ ବୟସ୍କ ରୋଗୀଙ୍କ ନେବା ଆଣିବା ପାଇଁ ଲିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଗିବ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟେଣ୍ଡର ଡକା ହେବ । ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି ।
ଟିବି ରୋଗୀ ଅନ୍ୟ ୱାର୍ଡ ନିକଟରେ ରହିଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ରହିଛି । ତେଣୁ ଡିଆର୍‌ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଅଲଗା ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ କାମ ଜୋରସୋର୍‌ରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ୱାର୍ଡରେ ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କୁ ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ୨ ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ କାମ ପିଡବ୍ଲୁଡିକୁ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।